İş Fikri: Arı Yetiştiriciliği

Türkiye’de üretilen balın neredeyse tamamı iç pazarda tüketiliyor. İhracatımız ise yok denecek kadar az. Bu sezon 55 bin arı yetiştiricisi, 5.9 milyon koloniden 84 bin tol bal üretti. Pazarın büyüklüğü 1 milyar doları aştı.Üreticiden kilosu 7-8 TL’yr alınan ballar piyasada 15 ile 35 TL arasında alıcı buluyor.

Bal Tüketimi Artıyor
Bal üretimi küresel ısınma, iklim değişiklikleri gibi doğal faktörlere bağlı olarak değişiyor. 2006’da kuraklık nedeniyle ülkemizde bir bal krizi yaşanmıştı. Öyle ki yıllık üretim 50 bin tona kadar düşmüştü. Neyse ki daha sonraki yıllarda bu kadar zor bir sezon geçirmedi balcılar.
Türkiye’de son 5 yıl içerisinde bal üretiminde ciddi bir değişiklik yok Ancak bağımsız araştırma şirketlerinin verilerini dikkate aldığımızda, 2006’dan 2010’a kadarki dönemde haneler tarafından satın alınan bal miktarının yüzde 21 arttığını görüyoruz.

ANCAK İÇ PAZARA YETİYOR

Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bahri yılmaz, “Ürettiğimiz bal Türkiye’nin bal ihtiyacını karşılıyor. Pazar hacmi 1 milyar doları aştı. Birliğin Türkiye genelinde 54 bin 432 üyesi var. Bu üyeler 5 milyon 900 bin koloniyle bal üretiyor. Üreticilerden bu sezon balın kilogramı 7-8 TL’den alınıyor. Balın perakende satış fiyatı ise 15 ile 35 TL arasında değişiyor” diyor.

Türkiye’deki balın yüzde 29′u Ege bölgesinde üretiliyor. Ege’yi, yüzde 22 ile Karadeniz, yüzde 13 ile de Akdeniz bölgeleri takip ediyor. Bal üretiminin yoğunlaştığı illerse Sivas, Yozgat, Şırnak, Erzincan, Kars ve Ağrı.

Dünyada arıcılıkta balın yanı sıra arı sütü ve polen ticareti de önemli yere sahip. Türkiye’deyse bunların ticareti henüz yeterli düzeyde değil.

Başlangıç İçin 30 Kovan İdeal

İlk kez arı yetiştiriciliğine girecek girişimcilere 30 kovanla bu işe başlamaları öneriliyor. Çünkü arıcılıkta ilgili devlet desteklerinden yararlanabilmek için en az 30 kovana sahip olması şart. Ayrıca arı yetiştirici ya da bal üretici derneklerinden birine üye olmanız gerekiyor. Kovan tedariki oldukça kolay. Birliklerden ya da özel şirketlerden satın alabilirsiniz. Bir kovanın satış fiyatı mevsimine göre 200-250 TL arasında değişiyor.Ana arıların satış fiyatı ise 30 TL. Bunları sadece bakanlığın satış izni verdiği işletmelerden alabilirsiniz. Bundan sonra kovanları koyacağınız yer önemli. Yer seçimi bölge ve mevsim koşullarına göre değişiyor.

Bu arada Artvin, Ardahan ballarına ve organik bal üreticilerine kovan başına 20 TL devlet desteği cerildiğini de belirtelim.

Arı Platformu’ndan Girişimcilere Destek
BALDER (Bal Paketleyicileri, ihracatcıları ve Sanayicileri Derneği) bal pazarının büyümesi ve Türk ballarının dünya piyasalarındaki itibarının artmasına yönelik projeler geliştiriyor. Bu doğrultuda arıcılara “Bal sektörü İçin İyi Hijyen Uygulamaları” konulu eğitimler veriliyor. BALDER ayrıca iş dünyası, üniversite ve kamu kurumlarını “Arı Platformu” çatısı altında bir araya getiriyor. Arı platformu; bal, arı sütü, polen, propolis gibi arı ürünlerinin sağlık üzerine etkilerini araştırıyor. Bu yeni bilgiler doğrultusunda kamuoyunu aydınlatıyor. Arı ürünleri konusunda iş dünyası, üniversite ve kamu iş birliğini sağlamayı, sektörlerin bilgi ve teknoloji transferini kolaylaştıracak ortak kullanım alanları yaratmayı amaçlıyor. Platform, yerli üreticilerin girişimcilik kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar da yürütmeyi planlıyor.
Para Dergisi / Ersan Çıplak

Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

Henüz Yorum Yapılmamış..“İş Fikri: Arı Yetiştiriciliği”

Cevapla

Ad:
Email:
Website:
Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>