3 milyon euroluk yatırım: Sapro, Bulgaristan’a fabrika açıyor

Islak mendil üreticisi Sapro, Bulgaristan’da fabrika açmaya hazırlanıyor. Şirketin kurucu ortağı Ceyhun Zincirkıran,3 milyon euro yatırım yapacaklarını ve yıl içinde üretime geçeceklerini söyledi. Osman Kılıç'ın haberi.

Türkiye ıslak mendil pazarının yerli üreticilerinden biri olan Sapro, Balkanlarda büyüme hedefliyor. Şirket, bu hedefi doğrultusunda Bulgaristan’a ıslak mendil fabrikası açıyor. Bu yatırımı tek başına yapacaklarını bildiren Sapro Kurucu Ortağı Ceyhun Zincirkıran, “Bulgaristan’daki bu fabrikaya için yaklaşık 3 milyon euro yatırım yapacağız. Bu yıl içinde de üretime geçmeyi planlıyoruz” diye konuştu. Bulgaristan fabrikasının bölgede kendi pazarını yaratacağını dile getiren Zincirkıran, “Balkan coğrafyasında yer alacak bu fabrikada özel üretim ağırlıklı olacak ama süreç içinde kendi markamızla da yer alabiliriz” dedi. Bu fabrikayı kurmadan önce Polonya’da fabrika kurmayı planladıklarını kaydeden Zincirkıran, şöyle anlattı: “Aslında hedefimiz fabrikayı Polonya’da açmaktı fakat orada bürokrasiyi aşamadık. Çünkü oralarda üretim yapmak çok zor” şeklinde konuştu. Bulgaristan fabrikasıyla birlikte Balkan coğrafyasında bir büyüme hedeflediklerini ifade eden Zincirkıran, “Bulgaristan’da küçük bir operasyon yapıyoruz bununla birlikte o bölgelere yeni yatırımlar olması için bu fabrikadaki durumu görmemiz lazım.”

1997 yılında ihracat ağırlıklı kurulduklarını ve şu an Türkiye’de private label üretimde pazarda yüzde 50 paya sahip olduklarını aktaran Zincirkıran, “Private label üretim yaptığımız markalar arasında BİM, A101, Migros, CareefourSA, e-bebek, Evy Baby gibi büyük markalar bulunuyor” şeklinde konuştu. 62 ülkeye ihracat yaptıklarını ve o ülkelere de çoğunluklu olarak private label üretim gerçekleştirdiklerini ifade eden Zincirkıran, “Bizim kendi markalarımızla sattığımız ürünlerin payı üretimimizin yüzde 5’i kadar. Zaten dünyada da ıslak mendil private label bir ürün” diye konuştu.

Ciroda yüzde 40’tan fazla artış bekliyor

Sapro kurucu ortağı Ceyhun Zincirkıran, Sapro ıslak mendil şirketiyle 2018 yılında 84 milyon euroluk ciro yaptıklarını ifade etti. Zincirkıran, “Sapro ile birlikte tüm grubun cirosuna baktığımızda ise toplam 120 milyon euroluk bir ciroya ulaşıyoruz” dedi. 2018 yılında cirolarını TL bazında yüzde bir önceki yıla oranla yüzde 41 artırdıklarını aktaran Zincirkıran, “2019 yılında ise yine aynı seviyelerde büyümemizi sürdürmeyi planlıyoruz” dedi.

SEKTÖR 240 MİLYON DOLARA ULAŞTI

Islak mendil pazarının dünyada 15 milyar dolarlık bir büyüklüğü olduğunu söyleyen Ceyhun Zincirkıran, sektörün Türkiye’de ise 240 milyon dolar olduğunu dile getirdi. Sektörün en büyük sıkıntısının merdivenaltı üretim olduğunu kaydeden Zincirkıran, “Korsan birtakım işler yapılıyor, kayıtlı olmak lazım. Bunlardan mal alan insanların mal almamaları lazım. Tüketiciler de ürünün içindekiler listesini görmeli ve firmanın kim olduğuna bakmalı” diye konuştu.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.