39 ilde mini YEKA güneş santralleri kurulacak

GENSED Başkanı Demirdağ, "Mini YEKA ihalelerine yönelik ilanların aralık ayının ilk haftasında yapılmasını bekliyoruz." dedi.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı Halil Demirdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1000 megavat kapasiteli güneş enerjisi mini YEKA ihalelerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının açtığı ve 20 Mart 2017’de gerçekleştirilen YEKA güneş enerjisi santrali (GES) ihalesinin kilovatsaat başına 6,99 dolar/cent teklifle kazanıldığını anımsatan Demirdağ, yeni ihalede tavan fiyatın kilovatsaat başına 6,50 dolar/cent seviyesinin altında olmasını beklediklerini söyledi.

Demirdağ, dünyada ve Türkiye’deki güneş enerjisi sektörüne yönelik teknolojik gelişmelerin hızla devam etmesi, yaygınlaşması ve yerlilik oranının artmasıyla üretim maliyetlerinin ucuzlamasının ihalelerde tavan fiyatların düşmesinde etkili olacağını anlattı.

Türkiye’deki güneş enerjisi kurulu gücünün geçen ay sonu itibarıyla 5 bin 592 megavata ulaştığına işaret eden Demirdağ, şöyle devam etti:

“Türkiye’deki güneş enerjisi sektörü büyümesinin 5 yıllık mazisi var. Bu kadar kısa sürede yerli üretimimizi artırdık. Sektörün mühendisliği ve know-how alanında geliştik. Sektöre ait ürünleri titizlikle üretebiliyoruz. Hatta yatırımcı olarak yurt dışında da güneş santrali kurabiliyoruz. Gelinen nokta oldukça başarılı. Açılan YEKA ihaleleri de sektöre taze kan getirdi. Mini YEKA ihalelerine yönelik ilanların aralık ayının ilk haftasında yapılmasını bekliyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 10’ar megavatlık kapasitelerle 100 proje belirledi. Türkiye’nin doğusundan batısına 39 şehrine mini YEKA kapsamında güneş santralleri kurulacak. Sektör olarak taleplerimizi ilettik, bazı sektör temsilcileri 10 megavatın 5’e düşürülmesini talep ediyor. Kısa süre içinde detaylar duyurulacak.”

GES’te yerlilik yüzde 80’e ulaştı

Demirdağ, Türkiye’deki panellerde 5 ana malzeme olan ön cam, arka kaplama, elektrik kutusu ve içindeki enkapsülant malzemesi eva ile çerçeve ana malzemesinin yüksek yerlilik oranıyla Türkiye’de üretildiğini aktardı. 

Sektörün gün geçtikte geliştiğine dikkati çeken Demirdağ, “Güneş enerjisi santral sistemlerinin mühendisliği tamamen yerli, ekipmanları da yüzde 80 yerlilikle üretilebilir. Türk sanayicisi YEKA projelerinde gereken ekipmanları üretebilecek düzeyde. Sadece hücreyi üretemiyoruz, ancak onu da zamanla başarabilecek güçteyiz.” diye konuştu.

Demirdağ, güneş enerjisinin yatırım ve çalışma anlamında uygun bir sektör olduğunu belirterek, “Türk firmalarının tek başına 1 milyar dolarlık projelere girmesi kolay değil. Bu tür projelere katılan sayısı 5-10 ile sınırlı kalıyor, ancak 100 milyon dolarlık projelere 50-100 şirket, 10 milyon dolarlık projelere ise çok daha fazla şirket ilgi gösterebiliyor.” değerlendirmesinde bulundu. 

Güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yavaş büyüdüğünü dile getiren Demirdağ, 5 yıl önce 1 megavatı bulmayan kurulu güneş gücünün, bugün ulaştığı seviyenin gurur vesilesi olduğunu ifade etti.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.