ABD’de işsizlik maaşı başvuruları beklentinin altında arttı

ABD’de ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 8 Şubat ile biten haftada beklentinin altında kalarak 205 bin olarak gerçekleşti.  ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, ülkede ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, geçen hafta bir önceki haftaya göre 2 bin kişi arttı. 

Söz konusu başvuruların sayısı 8 Şubat ile biten haftada 205 bin olarak gerçekleşti ve beklentilerin altında kaldı. İşsizlik maaşı başvuru sayısına yönelik piyasa beklentisi 210 bin olarak belirlenmişti. 

Önceki haftaya ilişkin başvuru miktarı ise 202 binden 203 bine revize edildi. Ayrıca geçen hafta itibarıyla 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları değişim göstermeyerek 212 bin seviyesinde gerçekleşti. Öte yandan, süregelen işsizlik başvurularının 1 Şubat ile biten haftada bir önceki haftaya göre 61 bin kişi azalarak 1 milyon 698 bine geriledi. 

ABD Çalışma Bakanlığı, geçen hafta, ocakta 225 bin kişiye istihdam sağlandığını açıklamıştı. Hafta başında eyalet valileriyle bir araya gelen ve ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan ABD Başkanı Donald Trump ise göreve geldiğinden bu yana 7 milyon kişilik istihdam sağlandığını ve işsizlik oranının son 50 yılın en düşük seviyesine ulaştığını ifade etmişti.

Analistler gücünü sürdüren iş gücü piyasasının ülke ekonomisinin genişlemesine katkı sunduğunu belirtti.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.