ABD’li vekil Tlaib İsrail’in ‘baskıcı koşulları’ nedeniyle ziyaretten vazgeçti

İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri, ABD'li Müslüman Temsilciler Meclisi vekili Rashida Tlaib'in Batı Şeria'daki ailesini ziyaretine izin verdi.

İsrail tarafından ülkeye ve Filistin’e giriş yasağı getirilen ABD’li Müslüman Temsilciler Meclisi vekili Rashida Tlaib, İsrail’in uyguladığı “baskıcı koşullar” sebebiyle Batı Şeria’daki ailesini ziyarete gitmekten vazgeçtiğini açıkladı. Filistin kökenli Tlaib, İsrail hükümetinin ülkeye giriş yasağı getirmesi, daha sonra ise “aile ziyaretinde bulunabileceği” yönündeki açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuya dair Twitter’dan paylaşımda bulunan Tlaib, İsrail hükümetinin kendisini tehdit yoluyla susturmaya çalıştığını ve suçlu muamelesi yapmak için fırsat kolladığını belirterek, Batı Şeria’daki büyükannesini görmeye gitmekten vazgeçtiğini ifade etti.

Tlaib, “Susturulmam ve suçlu muamelesi görmem büyükannemin görmek isteyeceği bir şey değil. Bu durum, benim bir parçamı yok eder. Bu baskıcı koşullar altında büyükannemi ziyaret etmenin ırkçılık, baskı ve adaletsizlik gibi inandığım her şeye aykırı olduğuna karar verdim.” dedi.

İsrail hükümetinin izniyle ailesinin yaşadığı topraklara gitmeyi “utanç verici ve aşağılayıcı” olarak nitelendiren Tlaib, Benjamin Netanyahu hükümetinin kendisinin gerçekleri konuşmasından korktuğunu vurguladı.

Tlaib, “Filistin halkı, seçimleri kazandığımda, sonunda birinin insanlık dışı şartlara dair gerçekleri konuşacağından dolayı umutlanmıştı. Beni aşağılayan ve büyükanneme olan sevgim sebebiyle baskıcı ve ırkçı politikalarına boyun eğmemi isteyen İsrail devletinin bu umudu yok etmesine izin veremem. Olay, sadece bana ve Vekil Ilhan Omar’a giriş yasağı getirilmesi değil, aynı zamanda İsrail’deki derin ırkçılığın bizleri barıştan uzaklaştırmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Yahudi kuruluşlarından karara tepki

İsrail, dün ABD’li Müslüman Temsilciler Meclisi vekilleri Tlaib ve Omar’a ülkeye giriş yasağı getirmişti. 

ABD’deki İsrail lobisi AIPAC’in de içinde olduğu birçok Yahudi kuruluşu ise bu karara tepki göstermişti. 

Bu tepkilerin ardından İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri, yeni bir açıklama yapmış ve Tlaib’in Batı Şeria’daki ailesini ziyaretine izin vereceklerini duyurmuştu.

Deri’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, ABD’li vekilin ülkeye yalnızca insani amaç ve aile ziyareti kapsamında girebileceği belirtilmişti.

Vekil Tlaib ve Omar’ın 18-22 Ağustos tarihlerinde İsrail ve Filistin’i ziyaret etmesi ve Kudüs’teki Filistinli Müslüman kanaat önderleri ile bir araya gelmesi bekleniyordu.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.