Aksa Akrilik ve Bossa’dan yeni nesil denim kumaş

Akrilik elyaftan denim kumaş üretildi, en önemli özelliği antibakteriyel olması ve koku oluşumunu azaltması. Ekonomi Hattı

Akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik ile tekstil sektöründe öne çıkan Bossa’nın işbirliği ile global denim sektörü için yeni bir kumaş üretildi. Aksa Akrilik’in markası olan Acare Elyaf ile üretilen yeni denim kumaşın antibakteriyel, yumuşak, esnek ve sıcak- serin tutma özelliklerine sahip olduğunu belirten Aksa Akrilik Genel Müdürü Cengiz Taş, “İlk kez akrilik elyaf kullanılarak üretilen yeni nesil kumaşın, ağırlıklı olarak pamuk, polyester ve viskon karışımları ile elde edildi. Ürünün denim sektörüne yeni bir soluk getirmesini bekliyoruz” dedi.

Global denim sektörünün yaklaşık 150 milyar dolarlık pazara ulaştığını bildiren Cengiz Taş, Türk mühendislerinin geliştirdiği söz konusu yeni kumaşın sektöre damga vuracağını ifade etti. Aksa Akrilik ve Bossa’nın ortak çalışmasıyla, ilk kez akrilik elyaftan denim kumaş ürettiklerini anlatan Taş, denim kumaşlar için normalde pamuk, polyester ve viskon karışımı kullanılırken, ilk kez Aksa Akrilik’in markası olan Acare Elyaf ile bir denim kumaş geliştirdiklerinin altını çizdi.

Numune üretimi yapılan bu kumaşın en önemli özelliklerinden birinin antibakteriyel olması ve koku oluşumunun azalmasına olanak sağlaması olduğunu ileten Taş, “Bunun yanı sıra bu kumaş yumuşak, esnek, sıcak-serin tutma özelliklerine sahip. Ayrıca, hiçbir biçimde tüylenme yapmayan bir kumaş olduğu için özellikle tasarımcılara yeni alanlar açma potansiyeline sahip” diye konuştu.

Akrilik elyaf için yeni kullanım alanları yaratma vizyonuyla hareket ettiklerini söyleyen Taş, şöyle devam etti: “Bossa ile yaptığımız iş birliğinde Acryluna ürünümüzün alt markası olan Acare Elyaf, denim kumaş üretiminde kullanıldı. Böylece denim sektöründe daha önce kullanılmayan bir hammadde kullanılmış oldu.”

Denim sektörünün gücüne güç katacağız

Bossa Genel Müdürü Onur Duru da, Ar-Ge merkezlerinde her ay yaklaşık 50 farklı ürün çıkardıklarını belirterek, “Aksa ile bu kapsamda yaptığımız iş birliğinde, daha önce denim sektöründe yapılmayan bir şeyi yaptık ve akrilik elyafı denim kumaşta kullandık” dedi.

Gerek hijyen gerekse yumuşaklık ve esneklik açısından üstün özellikleri olan bir kumaş elde ettiklerini vurgulayan Duru, “İlk numuneleri ürettik.. Yakında seri üretime başlayacağız. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere kumaşı ABD ve Uzakdoğu ülkelerine ihraç etmeyi hedefliyoruz. Yeni nesil kumaşımız denim sektöründe büyük bir fark yaratacak. Türkiye’deki denim sektörünün gücüne güç katacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.