Aktarılan tutar 43 milyar dolar: Yoksulun hastane faturası devletten

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu vizyonla sosyal koruma alanlarını güçlendiren hükümet dar gelirli vatandaşın hastane faturalarını üstlendi, bu kapsamda aktarılan tutar 43 milyar liraya ulaştı. Genel Sağlık Sigortası’nın kapsamı yüzde 99.5’e çıktı. Hükümet, bugüne kadar 2.5 milyon vatandaşın prim borcunu yapılandırırken, yıl sonuna kadar borcu olanlara bütün hastanelerden yararlanma imkânı sağladı. Bu hizmetten bakmakla yükümlü olunan kişiler de yararlanabilecek.

REFAH DEVLETİNİN KALİTESİ
Türkiye, sağlıkta dönüşüm programı kapsamında genel sağlık sigortasıyla örnek alınan bir ülke oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, genel sağlık sigortasının kapsamının sosyal refah devletinin göstergesi olduğunu belirterek, “2002’de yüzde 70 olan genel sağlık sigortasının kapsamını yüzde 99.5’e çıkardık. Daha önce sistemin dışında kalan vatandaşlarımız adeta kendi başlarına bırakılıyordu. SGK olarak geçen yıl 10 milyar liranın üzerinde ödeme yaptık” değerlendirmesini yaptı. SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı da, Türkiye’nin genel sağlık sigortası çalışmalarıyla dünyada gıpta edilecek noktada olduğunu belirterek, bundan sonra kaliteden fedakârlık yapılmadan yola devam edileceğini söyledi. Bağlı, “Bunu Türk mucizesi olarak değerlendirmek gerekiyor. Bunu sürdürmemiz gerekiyor” diye konuştu.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.