Amin Maalouf’un 70 yıldır yaşadığı dünya…

Çağımızın önemli entelektüeli Maalouf 1949’dan bu yana yaşadığı 70 yılda dünyada olup bitenleri alıp bir değerlendirme yaptığı kitabına “Uygarlıkların Batışı” ismini vermiş. Yazarın kitapta önemli saptamaları var. 

Amin Maalouf 1949 yılında Lübnan’da doğmuş. Doğumundan 70 yaşına kadar yaşadığı dünyayı, olayları ele alan “Uygarlığın Batışı” isimli bir deneme kitabı yayımladı. 1976 yılından beri Paris’te yaşayan yazar doğumundan buyana yaşadığı olayları karamsar bir şekilde ele alıyor. En büyük üzüntüsünün doğduğu, anne ve babasının memleketi Lübnan ve Mısır’daki Doğu Akdeniz medeniyetinin darbe yemesi olduğunu anlatıyor. Kitaba yaşadıklarının özeti şu cümleyi yazarak başlıyor: Ölmekte olan bir uygarlığın kucağında sağlıklı bir bebek olarak doğdum ve ömrüm boyunca etrafımda olan her şey harap olup giderken övünülecek bir şey yapmadan, suçluluk hissetmeden hayatta kalma duygusuyla yaşadım.”

Maalouf, yaşamı boyunca kendisini en çok etkileyen iki olayın ilkinin 3 Haziran 1967’de İsrail’in Mısır’ı yendiği savaşın olduğunu ve o günden bu yana Arap dünyasının eziklik içinde yaşadığını söylüyor. Diğer olay ise “Büyük Değişim” diye adlandırdığı 1979’da Margaret Thatcher’in başlattığı ve sonra ABD’de Ronald Reagan’ın devam ettirdiği “muhafazakar devrim” olduğunun altını çiziyor.

Kitapta, Afganistan olayları, İran İslam Devrimi, Sovyetler’in dağılması ve 3. Dünyacılık gibi birçok konu yer alıyor. 11 Eylül saldırısına kadar olayları sıralanıyor. Günümüzün robotları, büyük data ve yapay zeka konularına da kitapta yer veriyor.

Kitabın son bölümünde ise felaketler tam anlamıyla tepemize inmeden, “Yaşamdan ders çıkarabilecek miyiz”, “Toplanıp dümeni doğru yöne kırmak için gereken cesarete sahip miyiz?” sorularını sorup hala umut içinde olmak istediğini ifade ediyor.

Osman AROLAT

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.