Anlaşma sonra ABD’nin Çin’e ihracatı ikiye katlanacak

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, ABD-Çin ticaret anlaşmasının “birinci aşamasının” iki yıl içerisinde ABD’nin Çin’e ihracatını neredeyse iki katına çıkaracağını ve üzerinde anlaşılan metnin tercümesi ve revizyonları henüz tamamlanmamış olmasına rağmen tamamen kabul edildiğini söyledi. CBS televizyonuna açıklamalarda bulunan Lightizer, metin üzerinde “son rütuşların” yapılacağını ama ticaret anlaşmasının “tamamıyla onaylandığını” söyledi. Lightizer ABD ve Çinli yetkililerin anlaşmayı hangi tarihte imzalayacağına henüz karar verilmediğini de belirtti. Washington ve Beijing arasında iki buçuk yıldır devam eden müzakerelerin ardından Cuma günü açıklanan anlaşma ile Çin’in ABD’den tarım, sanayi ve enerji ürünleri alımlarını yaklaşık 200 milyar dolar seviyesine yükseltmesi karşılığında ABD’nin Çin menşeili ürünlere uyguladığı gümrük vergisi oranlarını düşüreceği açıklanmıştı. 

Çin aynı zamanda ABD’nin fikri mülkiyet haklarını daha iyi koruma, ABD teknolojisinin Çin şirketlerine zorla transferine engel olma, finansal hizmetler pazarını ABD şirketlerine açma ve 
Çin para birimi üzerindeki manipülasyonu önleme konusunda da çeşitli taahhütlerde bulunmuştu.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.