ANTBİRLİK güneş enerjisine 25 milyon liralık yatırım yapacak

FİKRİ CİNOKUR

ANTBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz yaptığı açıklamada, ANTBİRLİK’nin 68 yıllık tarihinde çiftçinin ve ortaklarının üretim ve girdi maliyetlerini düşürmek için çalışmalar başlattıklarını söyledi. Teknolojiye uyum sağlamak ve hasat dönemini kısaltmak için 2020 yılında yeni yatırımlar gerçekleştireceklerini anlatan Yavuz, ANTBİRLİK’in eneri ihtiyacını güneşten karşılamak için 25 milyon liralık yatırım yapacaklarını bildirdi.

ANTBİRLİK’in kendi enerjisini kendisinin üreteceğini ifade eden Yavuz, toplam 30 bin metrekare kapalı alan üzerine güneş enerji tesisi kuracaklarını belirtti. 

ANTBİRLİK’in yıllık 2,5 milyon lira eneri tüketimi olduğuna dikkat çeken Yavuz şöyle devam etti.

”Yatırım 3 yılda amorti edecek. İki tesis üzerine kurulacak Güneş Enerji Tesislerinde 4 megavatlık elektrik üretimi yapılacak. Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’den (TEDAŞ) gerekli izinleri aldık. Tüketen değil üreten olacağız. Aksu’da 21 bin ve Serik/Çandır tesislerinde 9 bin metrekare kapalı alan üzerine yapılacak 2 Etaplı Güneş Enerji Tesisi kurulumuna en kısa zamanda başlanacak. Proje, 2021’de tam kapasite ile faal hale gelecek. Biz tüketen değil üreten olacağız.3 yıl sonunda da elektrik üretiminden para kazanmış olacağız.”

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.