Bakanlıktan yatırım rehberi: Enerjiye 3 dilde yatırımcı çekilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in talimatıyla ilki 2018 yılında İngilizce olarak hazırlanan Türkiye’nin enerji ve madencilik sektörlerindeki mevcut durumu, potansiyeli, yatırım fırsatları ve başlıca piyasa aktörlerini tanıtan Türkiye enerji yatırım rehberleri bu kez Arapça ve Çince olarak yayınlanacak.

Üç alandaki yatırım fırsatları Rehberlerde Türkiye’nin makroekonomik görünümünü gösteren temel istatistiki verilerle beraber yatırımcılara yönelik enerjinin üç koluna ilişkin kapsamlı bilgiler yer alacak. Rehberlerde, elektrik sektöründe Türkiye’nin üç yıldır uyguladığı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihale süreçleri ile yerli kömüre dayalı santral ihaleleri ve diğer yatırım fırsatları ile ilgili ayrıntılar anlatılacak.

Doğalgaz sektöründe boru gazı ve LNG ticareti fırsatları da rehberlerde yer alacak. Maden sektöründe yabancı yatırımcılar için yeni mevzuat düzenlemeleri ve teşvikler hakkındaki açıklayıcı bilgiler de rehberde bulunacak.

Yatırımcılara yol haritası

YEKA, kömüre dayalı elektrik üretimi, doğalgaz ithalatı, ticareti ve altyapının geliştirilmesi ile maden arama, işletme ve ihracatı konularına yönelik Türkiye’deki yatırım potansiyelinin güncel istatistiki bilgilerle sunulduğu rehberlerde, aynı zamanda bu sektörlerde yatırım yapmak isteyen girişimcilerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğine ilişkin bilgilendirmeler de yer alacak.

Çince ve Arapça versiyonları ile artık üç dilde sunulan rehberler, Türkiye’nin içerik ve hedef bakımından enerji sektöründe yatırımcılara yönelik bir yol haritası olarak en kapsamlı çalışmalardan biri oldu. Yatırım rehberlerine Enerji Bakanlığı’nın internet adresindeki “bilgi merkezi” başlığından da erişilebiliyor.

Alt sektörler için rehberler de yolda

Enerji sektörü için hazırlanan rehberlerle özellikle yabancı yatırıclıarın Türkiye’deki fırsatlara yönelik dikkatleri çekilirken, enerji sektörünün diğer alt sektörleri için de yatırım rehberi hazırlanmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor. Öte yandan Türkiye’nin enerji sektörüne yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcıları yönlendirme, bilgilendirme ve olası sorunlarını çözme amacıyla birebir görüşmeler ve yönlendirmeler de Enerji Bakanlığınca yapılmaya devam ediyor.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.