Başarı için günlük-reaktif olmak şart

Osman AROLAT

Dış politikada başarı günlük reaktif olmayı gerektiriyor. Yanı sıra günlük doğru adımların atılmasını zorunlu kılıyor.

Suriye sorunu tartışılırken, kimi siyasetçiler, “Suriye bizim askerlerimizi şehit ediyor. En sert yanıtı vermeliyiz. Savaşarak Şam’a kadar gitmeliyiz. Esad’a haddini bildirmeliyiz” derken, başka siyasetçiler de,”İdlib Suriye’nin toprağı, Rusya ve Amerika’nın oyununa gelerek savaş naraları atıp askerlerimizi şehit ettirmeyelim” diyor. Ben de ‘’Dış politikamızda yanlış olan bir şeyler mi var ?’’ diye düşünüyorum.

Genç bir siyaset bilimciyle sohbet ettim, aldığım yanıtları paylaşmak istiyorum:

– Dış politikada başarı günlük reaktif olmayı gerektiriyor. Değişikliklere göre çalışmalar yapıp pozisyon alınmalı. Proaktif hareket ettiğinde bazen ilk sen davranırken, bazen son , bazen herkesten hızlı, bazen yavaş davranman gerekebilir. Önemli olan, doğru bilgi ve doğru istihbaratla temkinli ve zamanında hareket etmek.

– Dışişleri Bakanlığı kadroları buna yatkın ve birikimli. Ama eskisi gibi dışişleri ya da askerin katkılarıyla tavır yeterli olmuyor. İş dünyası, basın, bilim dünyasının da katıldığı topyekün bir anlatıma ihtiyaç var. Böyle olmayınca yapılanlar yanlış değerlendiriliyor. Suriye’de teröristlere karşı mücadelede gördük. Amerikan basını ve Pentagon yönetimi Türkiye’yi Kürtlere karşı katliamla suçladılar. Orta Doğu’da emelleri olan emperyal güçler, kendi çıkarlarına uygun olarak eksik anlatımla suçlamalarda bulunuyorlar. Başta Suriye’de olmak üzere ayağımızı topa sokuyoruz.

Ama üç gün Rusya ile üç gün Amerika ile birlikte hareket ederken, temkinli olmak gerekiyor.Çok sorunlu, herkesin elinin içinde olduğu bir coğrafyada olduğumuzu unutmamalıyız…

– Soğuk savaş döneminde dünya kamplara ayrılmışken, siyasal kampınız belli ise kampınızın dış politik değerleriyle hareket edebilirdiniz. Ama bugün öyle değil… Güç odaklarını Amerika’yı, Rusya’yı, Çin’i, AB’yi yakından takip edip, değişimleri izleyerek durağan olmayan, günlük, değişimlere açık reaktif bir politika izlemeye hazır olmalıyız.

Genç bilim adamının değerlendirmeleri ve önerileri böyle…

Bugünün notu:

Sinn Fein partisinin İrlanda seçim başarısı İngiltere’nin başını ağrıtacak bir gelişmenin başlangıcını anlatıyor

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.