“BDDK’nın sorunlu kredileri azaltma planı bankaların kredi notları için pozitif olur”

Moody's Investors Service, Bloomberg News tarafından 6 Aralık'ta yayınlanan ve BDDK'nın sorunlu kredileri azaltmak planı hazırladığı yönündeki haberin, hayata geçmesi halinde bankaların kredi notları için pozitif olacağını bildirdi.

Moody’s bugün yayınladığı “Kredi Görünüm” raporunda yer alan değerlendirmesinde, BDDK’nın Türk bankalarından sorunlu kredilerini satarak veya kredi defterlerini sorunlu kredi oranını 2020 sonuna kadar yüzde 2-3 seviyesine indirecek kadar büyütmek izin yol haritası geliştirmesini talep edeceği haberine atıfta bulundu. 

Moody’s, “Eğer bu gerçekleşir ise BDDK’nın planı Türk bankalarının kredi notları için pozitif olur, çünkü sorunlu kredi stoğunun azalması bankaların zararlar için ayırdıkları karşılıkların düşmesi ve kredi verme kapasitelerinin yükselmesi karlılığı iyileştirir” değerlendirmesini yaptı. 

Ancak Moody’s, bankaların sorunlu kredi oranlarını kredileri agresif şekilde artırarak düşürme yoluna gitmeleri halinde, bunun hali hazırdaki zayıf faaliyet ortamı içinde bankaların bilançolarına alışlmamış risk ekmeyebileceği uyarısında da bulundu.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.