Borsa ilk beş ayda kazanç getirmedi: Katarlı yatırımcı 4.6 milyar dolar götürdü

Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) verilerine göre, Borsa İstanbul’da portföyü olan yabancı yatırımcılar arasında ilk 5 ayda Katarlı yatırımcıların hareketleri dikkat çekti. Katarlıların bu süreçte yaklaşık 4,6 milyar liralık çıkış yaptığı gözleniyor... Jülide Yiğittürk Gürdamar'ın haberi...

Borsa İstanbul’da yatırımcı, gündemdeki konulara kitlendi. TCMB’nin bugün yapacağı PPK toplantısından faiz değişikliği beklemeyen piyasalar, içerideki S-400 belirsizliği ve 23 Haziran’da yapılacak seçim sonuçlarına kitlenirken, dışarıda ise ABD verileri ve FED’in 18-19 Haziran toplantısına odaklandı. Yılbaşından itibaren dolar kuru yüzde 9,45 değer kazanırken, euro yüzde 7,45 yatırımcısına kazandırdı. Borsa yatırımcısı ise ilk 5 ayda bir kazancı olmadı. Yeni yıla 91 bin civarından başlayan Borsa endeksi, mayıs ayını da yüzde 1’e yakın düşüşle 90500 civarından kapattı.

Bu süreçte Borsa İstanbul’da portföyü olan yabancı yatırımcıların hareketleri incelendiğinde, sadece ABD’li, Kanadalı ve İrlandalı yatırımcıların portföylerini artırdığı gözlenirken, yılın ilk beş ayında Katarlı yatırımcıların hareketleri dikkat çekiyor. Aralık ayında 14 milyar 745 milyon lira portföy değerine sahip olan Katarlı yatırımcıların portföyü mayıs ayında yüzde 30,95 yani 4 milyar 564 milyon lira azalarak 10 milyar 181 milyon liraya düştü.

Rus, Singapur ve Cayman adalarından çıkış

Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) yayımladığı 2018 Aralık- 2019 Mayıs verilerine göre, Borsa İstanbul’daki çıkış incelendiğinde Katarlı yatırımcıları Singapur, Rusya ve Cayman Adalarındaki fonlar takip etti. Borsa İstanbul Pay Senedi Piyasası’nda, Singapurlu yatırımcının portföy büyüklüğü 5 milyar 514 milyon liradan yüzde 18,72 düşerek 4 milyar 482 milyon liraya indiği dikkat çekiyor. Öte yandan, Aralık ayında 15 milyar 741 milyon lira portföyü olan Rus yatırımcının portföyü yüzde 15,91 düşerek 13 milyar 236 milyon liraya çekildiği gözlenirken, Cayman Adalarındaki yatırımcının ise 4 milyar 936 milyon lira olan portföy büyüklüğü yüzde 14,95 düşerek 4 milyar 198 milyon liraya indi.

ABD, İrlanda ve Kanadalı portfoyünü artırdı

MKK’nın Pay Senedi Piyasası’nda son 5 aylık veriler karşılaştırıldığında, portföyünü en fazla artıran ülkeler Borsa’da en yüksek paya sahip olan ABD’li yatırımcılar ile İrlanda ve Kanada oldu. Aralık ayında 59 milyar 905 milyon lira portföyü olan ABD’li yatırımcının 5 ayda portföyü yüzde 4,35 yükselerek 62 milyar 513 milyon liraya, aralık ayında 7 milyar 879 milyon lira yatırımı olan İrlandaki yatırımcının portföyü ise yüzde 8,28 yükselerek 8 milyar 531 milyon liraya çıktı. İrlandalı yatırımcının portföyü ise 3 milyar 786 milyon liradan yüzde 6,37 yükselerek 4 milyar 27 milyon liraya çıktı.

Birleşik Krallıktan 7 yatırımcı gitti

Bu arada ülke bazında yatırımcı sayısı incelendiğinde ise ilk 5 ayda çok ciddi giriş çıkışlar gözlenmiyor. Yılın ilk 5 ayında 4 ABD, 3 İrlanda ve 1 Kanadali yatırımcı giriş yaparken, Birleşik Krallık’tan 7, Hollanda ve Lüksemburg’dan 4, Cayman Adalarından 3 yatırımcının çıkış yaptığı gözlendi.

Yatırımcı sayısı incelendiğinde ise en yüksek yatırımcı yine ABD’liler olduğu gözleniyor. Borsa İstanbul’da 1223 civarında ABD’li yatırımcı bulunurken, 381 Birleşik Krallıktan, 252 Lüksemburg’dan, 121 Hollanda, 157 de İrlanda’dan yatırımcı işlem yapıyor. Bu arada Cayman Adaları’ndan da 108 yatırımcı Borsa İstanbul’da mevcut.

Yabancı oranı yüzde 63,90’a indi

Bu arada son 5 ayda yabancı takas oranı incelendiğinde ise aralık ayında yabancı yatırımcıların yüzde 65,01 olan takas oranı, en son açıklanan veri olan 23 Mayıs itibarıyla yüzde 63,90’na indiği gözlendi.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.