Borsa İstanbul rekor tazeledi

Küresel piyasalarda ABD ile Çin arasında dün gece imzalanan ticaret anlaşmasının dünya ekonomisi ve piyasalara üzerindeki etkisi tartışılırken; yurt içinde TCMB’nin faiz kararı bekleniyor. Saat 14’te açıklanacak olan faiz kararında Merkez Bankası’nın ortalama 75 baz puan faiz indirimine gitmesi öngörülüyor.

Borsa İstanbul rekor tazeledi

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,36 artışla 121.377,89 puandan başladı. Açılışın hemen ardından endeks 122 bin puanı aşarak rekor seviyelerini güncelledi. Endeks, gün içi en yüksek seviye olarak 122 bin 220 bin puanı gördü. Rekor seviyesini güncelledikten sonra gelen satışlarla gerileyen endeks, saat 10:45 itibarıyla 122 bin 128 puanda bulunuyordu.

Bankacılık endeksi 0,35 artışta

Açılışta BIST 100 endeksi, 439,10 puan ve yüzde 0,36 değer kazancıyla 121.377,89 puana yükseldi. Bankacılık endeksi yüzde 0,35 ve holding endeksi yüzde 0,46 yükseliş kaydetti.

Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 0,76 ile tekstil, deri, tek gerileyen ise yüzde 0,25 ile ulaştırma oldu.

Dolar 5,88’in üzerinde

Piyasalarda oluşan bu beklentiyle birlikte dolar/TL kuru güne 5,88’nin hemen üzerinde güne başladı. Saat 10:05 itibarıyla dolar/TL kuru 5,8830’ten; euro/TL, 6,5665’ten işlem görüyor.

Dün 5,87-5,90 aralığında işlem gören dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yaklaşık yüzde 0,1 artışla 5,8759’dan tamamlamıştı.

Petrol ve altında son fiyatlar

Petrol fiyatlarında hafta boyunca devam eden 64-65 dolar bandındaki sakin seyir sürüyor. Spot altının ons fiyatına ise işlemler 1553 dolar seviyelerinden gerçekleştiriliyor.

Piyasaların beklentisi ne yönde?

AA Finans’ın bugünkü PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 21 ekonomistin, 12’si , politika faizinde herhangi bir değişiklik beklemezken, 9 ekonomist 25-100 baz puanlık faiz indirimi yapılacağını tahmin ediyor. Foreks anketinde ise katılımcı 21 ekonomistin 12’si faizlerde değişiklik beklemezken, 9 ekonomist farklı oranlarda indirim beklentisini dile getirdi.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.