Borsada kayıplar yüzde 2’ye yaklaştı

Haftanın son işlem gününe 789,29 puan ve yüzde 0,68 değer kaybıyla başlayan BIST 100 endeksinde, gün ortasında kayıplar yüzde 2’ye yaklaştı. Dün 21 ayın en yüksek kapanışını yapan endeks, ABD’nin Irak’taki saldırısıyla birlikte küresel piyasalarda artan jeopolitik risklerinde etkisiyle, dünkü kazanımlarını yarım günde sildi. 

Saat: 12:15 itibarıyla BIST 100 Endeksi, yüzde 1,68 kayıpla 113 bin 990 puandan işlem görüyor. Tüm sektör endeksleri güne değer kaybederken; bankacılık endeksinde kayıp yüzde 2,57 seviyelerinde. Dün alımların güçlenmesi ile yüzde 1,32 değer kazanan BIST 100 endeksi, günü 115.932,05 puandan tamamlamıştı. 

Analistler, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesi sonrası  piyasalarda risk algısının arttığını belirterek, konuyla ilgili gelişmelerin yatırımcı kararları üzerinde belirleyici olacağını ifade etti.

Analistler, İran tarafından gelen misilleme yapılacağı yönündeki açıklamaların yatırımcıları güvenli liman olarak görülen enstrümanlara yönelttiğini bildirdi.  Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 114.000 ve 112.500 seviyelerinin destek konumunda olduğunu kaydetti.

Dolar 7 ay sonra 5,97’nin üzerinde

Güne 5,96 seviyelerinde başlayan dolar/TL kuru ise piyasalarda işlemlerin başlamasıyla birlikte yükselişe geçti ve 5,97’nin üzerine tırmandı. Kur, 5,9763 ile gün içerisindeki en yüksek seviyeyi gördü. Dolar/TL, son 7 ayın en yükse seviyelerinde seyrediyor. 26 Ağustos’taki bir gecelik dalgalanma dışında kur son olarak 30 Mayıs 2019’da 5,97 liranın üzerini görmüştü.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.