Borsadaki iyimserlik dağıldı: 2 trilyon euroluk borç piyasaları gerdi

Jeopolitik risk ve ticaret savaşına yönelik haber akışının sakinleşmesi ve Fiat-Chrysler ile Renault’nun birleşeceği yolundaki haberlerin küresel piyasalarda yarattığı iyimserlik İtalya ile bozuldu. Artan borcu ve açık seviyeleri nedeniyle Avrupa Birliği (AB) kurallarını ihlal ettiği için İtalya’ya 3 milyar euro ceza verilebileceği şeklindeki açıklamalar borsaları aşağı çekerken, euroya kan kaybettirdi. Piyasalar, dünyanın en borçlu ülkelerinden İtalya ile AB arasında tansiyonun artmasının, ülkenin eurodan çıkış tartışmalarını yeniden gündeme getirmesinden endişe ediyorlar.

İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini Avrupa Komisyonu’nun, İtalya’ya artan ceza verebileceğini belirtti. Salvini’nin aşırı sağ Kuzey Birliği partisi pazar günü yapılan Avrupa parlamento seçimlerinde zafer kazandı. Salvini, eski ve adil olmayan Avrupa mali kuralları olarak nitelendirdiği durumla mücadele etmek için “tüm enerjisini” kullanacağını ifade etti. Euro bölgesinden iki yetkili Brüksel’in 5 Haziran’da kamu maliyesi konusunda İtalya’ya karşı disiplin adımları atmaya başlayabileceğini söylemişti. Komisyonun bu hafta Roma’ya uyarı mektubu göndermesi bekleniyor. Salvini RTL radyosu ile yaptığı söyleşide, “Bu mektupla geçmişte birikmiş borç nedeniyle ceza verilip verilmeyeceğini ve 3 milyar euro ödememizi söyleyip söylemeyeceklerini görelim” dedi.

Borsalar ve euro düştü

İtalya’nın bütçe açığı ve 2 trilyon euroya bulan borcu AB ve İtalya arasında gerilime neden oluyor. Çünkü İtalya’nın Euro sistemi içinde kalmasına ilişkin tartışmaları alevlendirebileceği belirtiliyor. 3 milyar euroluk ceza uyarısının, ülkenin 2020 bütçesini hazırlayacağı eylül ayından çok önce tansiyonu yeniden yükselteceği kaygısı dün piyasalarda havayı bozdu. Borsalar, tahvil getirileri ve euro düştü. İtalya’da hisseler yüzde 0.5 gerilerken, Avrupa’nın gösterge endekslerinden STOXX 600 ve Almanya’da Dax erken saatlerdeki kazançlarını geri verdi.

Avrupa’nın en güvenli varlıklarından kabul edilen Almanya’nın 10 yıllık tahvilinin faizi 4 puan gerileyerek 2.5 yılın en düşük seviyesi olan yüzde -0.155’e indi. İtalya’nın tahviline ise satış geldi. 10 yılık tahvilin getirisi 11 puan artarak yüzde 2.726 düzeyine çıktı.

Euro da kan kaybetti. Avrupa ortak parası 1.1179 dolara geriledi. Dolar endeksi 97.791 ile iki yılın en yüksek seviyelerine yakın durmaya devam etti.

BORCUN GSYH’YE ORANI YÜZDE 131

İtalya’nın borçlarının ekonomiye oranı II. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmeyen seviyelere ulaşmış bulunuyor. Ülkenin borç yükü 2 trilyon euroya (2.24 trilyon dolar) çıkarken, borcun milli gelirine oranı yüzde 131’i geçti. Analistler borcunu artmaya devam edeceği ve bunun sürdürülebilir olmadığı uyarısı yapıyor. AB ekonomik projeksiyonlarında, İtalya’nın bütçe açığının bu yıl yüzde 2.5’e, 2020 yılında da yüzde 3.5’e çıkacağı öngörüsünde bulunuyor. AB kurallarına göre, üye ülkelerin bütçe açıklarının GSYH’lerinin yüzde 3’ü, kamu borçlarının da GSYH’lerinin yüzde 60’ının altında olması gerekiyor. Diğer yandan ülke ağır bir resesyondan geçiyor. 2018’in son çeyreğinde yüzde yüzde 0.1 daralan ekonomi, yılın ilk çeyreğinde de aynı oranda küçüldü.

YUNANİSTAN’DAN DAHA BÜYÜK BİR KRİZ YARATIR

İtalya ile ilgili en korku Yunanistan gibi borç krizine girmesi fakat analistler Euro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisi İtalya’nın, dünyayı Yunanistan’dan daha derin bir krize sürükleyeceği uyarısı yapıyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) kuralları İtalya’yı köşeye sıkıştırıyor. Çünkü bu kadar yüklü borca sahip ülkelerden istenen kemer sıkma politikaları ekonomik büyümeyi baskılıyor. Diğer yandan ECB kurallarına göre bir finans krizine girmeden Euro sisteminden çıkmak imkansız. İtalya’nın, ECB’nin euro işlemleri takas sistemi içindeki zorunlulukları 500 milyar euroya yakın. Euroyu terk etmesi halinde İtalya’nın bu parayı hemen ödemesi gerekiyor. Bu da ülkeyi iflasa sürükler. Oxford Economics analisti Nicola Nobile, Business Insider’a yaptığı açıklamada, İtalya’nın ortak paradan ayrılma olasılığının yüzde 5 veya daha düşük olduğunu, Yunanistan benzeri bir kriz olasılığını yüzde 25-30 olarak gördüklerini söylüyor. Ancak yaratacağı depremin şiddetinin Yunanistan’dan daha büyük olacağı ve kontrol altına alınmasının daha zor olacağını ekliyor.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.