Brexit’in etkileri: İngiliz çelik şirketi, hükümetinden mali destek talebinde bulundu

British Stell, İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinin olumsuz etkilerinin giderilebilmesi için İngiliz hükümetinden finansman destek talebinde bulundu. -Ekonomi Hattı

İngiliz çelik şirketi British Steel, İngiltere hükümetinden finansman talebinde bulundu. Merkezi başkent Londra’da bulunan Greybull Capital’e bağlı olan çelik şirketi British Stell, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecinin olumsuz etkilerinin giderilebilmesi için İngiliz hükümetinden finansman talep etti. Şirketin açıklamasında rakam verilmezken, İngiliz basınında şirketin hükümetten yaklaşık 75 milyon sterlin istediği bildirildi. Şirketten gelen açıklamada, “Brexit konusundaki belirsizlikler, British Steel’in tüm iş kolları için zorluklar oluşturuyor. Hissedarlarımızla nasıl ilerleyeceğimiz konusunda yapıcı görüşmeler yapıyoruz. Görüşmelerimiz şirket yatırım planlarını sürdürürken, Brexit kaynaklı meselelerine çözüm bulunması için ek bir paketin oluşturulmasını içeriyor.”  ifadelerinde bulundu. İngiltere’nin ikinci büyük çelik üreticisi konumunda olan şirket, hali hazırda 4 bin 500 kişiyi doğrudan istihdam ediyor. British Steel’in tedarik zinciri oluşturan diğer şirketlerinde ise toplam 20 bin kişi istihdam edilmekte.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer Analiz Hattı Stratejik Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.