“British Steel’e teklif vermeye hazırız”

Kerim ÜLKER

OYAK Holding’in uzun süredir peşinde olduğu İngiliz çelik devi British Steel için bir başka Türk şirketi devreye giriyor. OYAK’ın görüşmelerden çekilmesinin ardından İngiliz devine Çinli Jingye Group teklifte bulunmuştu. İngiliz şirket ile Çinli grup arasında ise satış görüşmeleri tıkanma sinyali verince devreye Türkiye’nin en önemli inşaat, enerji ve metal şirketlerinden Cengiz Holding girdi. Avrupa’da peş peşe ihale ve şirket alan Cengiz Holding’in CEO’su Ömer Mafa, British Steel için teklif vermeye hazır olduklarını söyledi. İngiliz medyasına yaptığı açıklamada Mafa, “British Steel önemli bir varlık ve gelişmeleri yakından izliyoruz. British Steel’in tümünün alınması için teklif vermeye hazırız” dedi.

Cengiz Holding CEO’su Mafa, metal, altyapı, inşaat, enerji ve kimyasallar gibi alanlarda çalıştıklarını, yıllık cirolarının ise 7 milyar dolar civarında olduğunu ifade etti. Mafa, “Cengiz Holding denizaşırı varlıkları elde etmek için iyi bir konumda. İngiltere yatırım yapmak için hedef ülkelerimizden biri ve büyük altyapı projeleri ve endüstriyel varlıklar gibi bir dizi fırsata bakıyoruz” diye konuştu.

 3 ülkede 5 bin çalışanı var

1967’de İngiltere’nin Scunthorpe kentinde kurulan British Steel, Hollanda ve Fransa ile birlikte 3 ülkede 4 farklı bulunuyor. Yüksek kalite tren rayları ve filmaşin de üreten şirketin portföyünde Londra’da Heathrow Havalimanı ve Olimpiyat Stadyumu projeleri de var. 1.2 milyar dolarlık yıllık operasyon yürüten şirketin çalışan sayısı ise 5 bin. Bu rakam tedarik zincirleriyle 20 bin kişiyi aşıyor.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.