Bursa’lı Emaş da satılıyor: Japon rüzgarı hız kesmiyor

Bir Türk şirketi daha Japonların oluyor. Türkiye’nin önemli plastik üreticilerinden Emaş, 3 Japon devinin birlikte kurduğu ortak bir şirkete devrediliyor. Kerim ÜLKER'in haberi...

Son yıllarda Türkiye’de en fazla şirket alanların menşesi sorulsa büyük ihtimalle yanıtı Japonya olurdu. Denso, Marubeni, Nikkei, Toyo, Taheda Pharma, Ajinomoto, Mitsui, Kansai, Hitachi, GS Yuasa, Mitsubishi gibi ciroları milyar dolarlarla ölçülen Japon devleri, son 5 yılda yaklaşık 2 milyar dolar ödeyerek pek çok Türk şirketine ya ortak oldu ya da tamamını satın aldı. 2019’da da Türkiye’de Japon rüzgarı devam etti ve sektörün önemli oyuncularından Betek, Japon devi Nippon Paint’e devredildi. Japonya’nın en önemli kimya devlerinden DIC Corporation’a ait Sun Chemical, İzmir’de üretim yapan Makrochemical Endüstriyel Kimyasalları adlı şirketin tamamını satın almak için Rekabet Kurumu’ndan onay alırken, Sabancı Holding’e ait Temsa’nın iş makinaları birimi de Japon Marubeni ile masada. İşte bu listeye bir şirket daha ekleniyor. Bir Türk şirketi daha Japonlar tarafından satın alınıyor.

Türkiye’nin önemli plastik üreticilerinden olan Emaş satılıyor. Ancak tek bir Japon şirketine değil. 3 Japon devinin birlikte kurduğu ortak bir firmaya devrediliyor.

SUMITOMO, ITOCHU VE TOYO KURDU

İmzaların geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız atıldığı Emaş’ı alan ise İngiltere’de kurulu bulunan Sumika Polymer Compounds Europa. Her ne kadar Londra merkezli görünse de bu şirketin ortakları 3 Japon devi. 2007’de İngiltere’de konsorsiyum şeklinde kurulan Sumika’nın yüzde 55.1’i Sumitomo’nun. Geri kalan yüzde 19.9’luk hisse Itochu Corporation’a, yüzde 25 ise Toyo Ink’e ait.

1615 yılında kurulan Sumitomo, Japonya’nın en eski gruplarından. 404 yıl önce bir Budist rahip olan Sumitomo Masatomo tarafından kurulan bu devin 47 milyar dolarlık cirosu, 73 binden fazla çalışanı var. Japon devlerine verilen Keiretsu unvanına sahip Sumitomo Group, 18 milyar dolarla dünyanın en değerli 291’inci şirketi.

1858 yılında Osoka’da kurulan Itochu, Japonya’da “sogo shosha” adı verilen genel ticaret devlerinden biri. Fortune Global tarafından 44.7 milyar dolarla dünyanın en büyük 215’inci firması olarak geçiyor.

3 FABRİKASI VAR

Dünyanın en büyük mürekkep şirketlerinden biri olan ve Türkiye’de de faaliyet gösteren Toyo Ink ise Manisa’da üretim yapıyor. 2016 yılında DYO’nun mürekkep bölümünü satın alarak Türkiye’ye yatırımlarını başlatan Toyo Ink’in kökleri 1896 yılına uzanıyor. Kamatoro Kobayashi tarafından Tokyo’daki ilk mürekkep dükkanını kurulmasıyla faaliyete başlayan şirketin 8 binden fazla çalışanı var.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.