Çin merkezli iki haber etkili oldu: Yatırımcının morali yerine geldi

ABD-Çin ticaret müzakerelerinde mesafe alındığına işaret eden haberler yatırımcılarda memnuniyet yarattı. Risk iştahındaki artış doların başlıca para birimleri karşısında değer yitirmesine yol açtı. Ekonomi Hattı

Asya borsaları, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, ABD-Çin ticaret müzakerelerinde son dönemece yaklaşıldığını belirtmesinin ardından dokuz ayın zirvesine doğru yükselirken, Çin’den gelen güçlü ihracat ve kredi verileri küresel ekonomik büyümeye yönelik iyimserlik sağladı. Mnuchin, Cumartesi günü ABD ile Çin arasında yapılacak ticaret anlaşmasının Çin pazarını ABD’li şirketlere açmak için bundan önce girişilen çabaların “çok daha ilerisine” gideceğini ve iki tarafın müzakerelerin “son turuna yaklaştığını” ümit ettiğini söyledi.

Ayrıca Reuters’da yer alan ABD’li müzakerecilerin ticaret anlaşmasına ön koşul olarak niteledikleri sanayi teşviklerinin kaldırılması talebinden vazgeçtikleri haberi de risk iştahını artırdı. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.6 yükselerek Temmuz sonlarından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Asya’daki yükselişe öncülük eden Çin borsaları yüzde 2.2 yükseldi.

Asya hisse piyasalarındaki bu yükseliş Wall Street’in Cuma gününü kazanımlarla kapatmasını izliyor. ABD borsaları Cuma günü Çin’deki ihracatın tekrar ivme kazanarak beş ayın zirvesine çıkması ve beklentilerin üzerinde açıklanan yeni kredi miktarının etkisiyle yükselmişti. Risk iştahının bu gelişmelere paralel artmasıyla yen ve İsviçre frangı değer yitirdi. Dolar/yen kuru Cuma günü gördüğü 112.1 seviyesine yakın olan 112.02’den işlem gördü. Yen Mart başlarında 112.135 ile bu yılın en yüksek seviyesini görmüştü. Dolar endeksi de yüzde 0.1 düşüşle 96.856’ya geriledi.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer Analiz Hattı Stratejik Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.