Çin’de imalat sektörü aktivitesi son 3 yılın en yüksek seviyesini gördü

Çin'de İmalat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Kasım ayında, Aralık 2016'dan bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.

Çin’de Caixin/Markit tarafından hazırlanan İmalat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Kasım ayında, Aralık 2016’dan bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı. Üretim ve yeni sipariş alt endekslerindeki güçlü artışın etkisi ile imalat PMI Kasım ayında, Ekim ayındaki 51,7 puandan 51,8 puana yükseldi. PMI Aralık 2016’da 51,9 puanı görmüştü.
Ekonomistler, Kasım ayında imalat PMI’nın 51,4 puana gerileyeceğini tahmin ediyorlardı. 
CEBM Group makroekonomik analiz direktörü Zhengsheng Zhong yaptığı değerlendirmede, Çin ile ABD arasındami ticaret müzakerelerinde ilerleme sağlanması halinde işdünyasında güvenin onarılabileceğini ve imalat sanayii üretimi ile yatırımlarda güçlü bir iyileşmenin görülebileceğini vurguladı.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.