Davos 50 yaşına basmaya hazırlanıyor…

Osman AROLAT

Kapitalizmin Kabesi diye nitelenen Davos Dünya Ekonomik Forum’u 21-24 Ocak tarihlerinde 48. toplantısını gerçekleştirecek. 3 günlük boyunca, 400 oturumun gerçekleşeceği Forum’da, Z kuşağının etkisiyle “Paydaş kapitalizm” ele alınacak.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), 1971 yılında makine mühendisliği ve iktisat eğitimi görmüş, Alman asıllı İsviçreli, 1938 doğumlu Prof. Dr. Klaus Schwab tarafından kurulmuş. Forum, kar hedefi olmayan, net hasılatı dağcı/sporcu Schwab’ın vakfına aktarılan bir think-tank kuruluşu .1973 ‘te kaleme alınmış 4 maddelik çok kısa bir kuruluş deklarasyonu var. İlk üç yılında Avrupalı şirketlerin ABD’ýe yetişmesini amaçlamış.

Schwab, bu yıl 21-24 Ocak toplantısı için ise yeni bir deklarasyon kaleme alarak, “Z-kuşağı ve Greta Trunberg etkisi”ni ele alıyor. Ona göre İsveçli iklim eylemcisi gencin sayesinde yerkürenin yeni bir momentum kazandığını, “Artık daha iyi bir kapitalizm tanımlamasının gününün geldiğini belirterek”, bunu “paydaş kapitalizm” olarak nitelendiriyor. Bu konuda bir manifesto yayınlanmasının gerekliliğinin altını çiziyor.

Thunberg ve 18 arkadaşının kaleme aldığı Guardian’da yayınlanan “Çığlık ve çağrı” Davos’un da ana teması. Kendisini “Gündem değiştirici bir ortak ve eylem yaratıcısı” olarak tanımlayan Dünya Ekonomik Forumu, bu yıl Davos’ta bu temayı işleyecek. Bununla ABD Başkanı Trump’ın nasıl uyuşacağı ise ayrı bir konu…

Bugüne kadar Davos toplantılarının öne çıkmasına Arap-İsrail savaşının taraflarını, iki Almanya liderlerini, iki Kore konusunu, G. Afrika’nın ırkçı ve insancıl yönetimlerini, Ege’de savaşın eşiğinde Özal ve Papandreu’yu barış için bir masa etrafında buluşturması ve kalıcı bir barış için “Davos mutabakatını” imzalamaları etkili oldu. Rahmetli Şarık Tara da bu buluşmada rol aldı.

Toplantılar, her yılın Ocak ayında İsviçre’nin güney Alplerdeki Graubünden bölgesindeki Davos köyünde yapılıyor. 3 gün boyunca 3 bin konuk 400 oturuma katılıyor. Davos’a üyelik için bireyler 52 bin dolar, şirketler 263 bin dolar ödüyor. WEF kar hedeflemeyen bir STK olarak karını açıklamıyor.
Kapitalizmin kabesi olarak nitelenen kuruluşa, “Statükonun STK’sı” diyenler de var. “Zenginler Kulübü” diyenler de… Kuruluşta İsviçre’de 4 merkezde 700 kişi çalışıyor.

Bakalım 2020 Davos’unda yeni bir “Paylaşımcı kapitalizm” kararı alınabilecek mi…

NOT: Greta’nın Davos’a gelip gelmeyeceği belli değildi. Geldiğini öğrendik, bakalım etkisi ne olacak.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.