Dev yatırım Canlı Hayvan Borsası’nda son demler: Hayvancılığın kalbi burada atacak

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, yapımı tamamlanmak üzere olan Canlı Hayvan Borsası’nı ziyaret etti. -Ekonomi Hattı

Türkiye’nin önde gelen hayvancılık merkezlerinden Erzurum’da tarım ve hayvancılığa katkı sağlanması amacıyla yaklaşık 250 dönüm arazi üzerinde kurulan, 40 milyon liralık maliyetiyle Avrupa’nın önde gelen tesislerinden olacak modern canlı hayvan borsasının yapımında son aşamaya gelindiğini duyurdu. Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in yapımı tamamlanmak üzere olan canlı hayvan borsasını gezdiği, çalışmaları ve gelinen son noktayı yerinde incelediği bildirildi. Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Sekmen, “Hayvancılık sektörüne taze kan pompalayacak canlı hayvan borsamızı bitirdik. Allah’ın izniyle en kısa sürede burayı hizmete açıp Erzurum’u yeniden hayvancılık merkezi haline getireceğiz. Erzurum’da ve bölgede hayvancılığın kalbi artık bu borsada atacak.” ifadesini kaydetti. Sekmen, Erzurum’un büyük ve küçükbaş hayvan varlığı bakımından Türkiye’nin önde gelen illerinden olduğuna vurgu yaparak, şunları ekledi: “Erzurum’u o cazibeli günlerine yeniden kavuşturmak mümkün. Hayvan borsamız, Büyükşehir Belediyesi olarak bizim hayvancılık sektörüne bakış açımızı ortaya koyuyor. Buna ilaveten yine hayvancılık sektörüne yönelik gölet yatırımlarımız oldu. İlçelerimizde canlı hayvan pazarları kurduk, sektörün önünü açtık. Hükümetimizin de üretim odaklı tarım ve hayvancılık politikaları sayesinde Allah’ın izniyle hayvan pazarlarımızda ve borsalarımızda üreticilerimizle katma değer üreteceğiz.” sözlerinde bulundu.

“Borsa, hayvancılığın modern yüzü olacak ve örnek teşkil edecek”

Borsa binasının modern bir yapıda olduğunu belirten Sekmen, buranın hayvancılığın modern yüzü olacağını ve bölgedeki birçok şehir için de örnek teşkil edeceğini dile getirdi. Sekmen, borsanın kısa sürede üreticilerin emrinde olacağını duyurdu. Erzurum Büyükşehir Belediyesince, 2 yıl önce Erzurum-Pasinler kara yolu kenarındaki 250 dönümlük arazide yapımına başlanan Canlı Hayvan Borsası’nda, hayvan barındırma ve müzayede alanlarının yanı sıra yem ve su deposu, çoban yatakhanesi, misafirhane, otel, banka, alışveriş ve restoran alanları bulunuyor. Yaklaşık 40 milyon lira maliyetli borsa hazırlandığında Avrupa’da bu alanda önde gelen tesis isimlerimden biri olacak. Hayvanların düşük bedellerle pazarlanmasının önüne geçilerek, fiyat politikasının tek bir noktada belirlenmesi sağlayacak borsada Erzurum ve çevre illerden gelecek alıcı ve satıcıları bir araya getirecek. Borsa, bin büyükbaş ve 3 bin 500 küçükbaş hayvan kapasitesine sahip olacak.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.