Dilek Güngör: 17 yılda kazançlarına bol sıfır ekleyenler yüzlerce milyar lirasını garantileme peşinde

Ekonomi Yazarı Dilek Güngör, ülke ekonomisindeki seferberliklerde bazı çevrelerin sadece lafla var olduğunu, asıl elini taşın altına koyması gerekenlerin yurt dışında yüzlerce milyar lirasını garantilemenin derdine düştüğünü yazdı.

Dilek Güngör’ün konu ile ilgili yazısı şöyle:

“Şu ülkeyi ateşe vermek isteyenlerin kalkışmaya çevirdiği Gezi olaylarını hatırlarsınız. Hani o dönemde Taksim Meydanı’nda durarak pasif direniş sergileyen adamlar vardı ya… 

Son günlerde iş dünyasının halini bu ‘duranadam’lara benzetiyorum. Üstelik, çoğu da AK Parti döneminde koşmayı öğrenenler, 17 yılda kazançlarına bol sıfır ekleyenler, geçmişte Başkan’ın uçağı için sıraya girenler!

***Hep beraber ekonomide türbülanstan çıkmanın yolunu arayan filan yok. Elini taşınaltına koyup üretmek,çalışmak, istihdamyaratmak yerine durup,pozisyon belirlemeyitercih ediyorlar. Bakıyorum, toplantılarda, sohbetlerde, fuarlarda, iş güç yerine herkes siyasi hesap içine girmiş durumda…
Halbuki devlet,adamların cebinepara koyuyor. “Gityurtdışında fuarakatıl, malını sat” diyor.

Onlar kafalarını stant dışına uzatıp müşteri çağırmaya bile uğraşmıyor. Kendi aralarında çaykahve muhabbeti yapıp, ekonomiyi eleştiriyor.


Devlet, adamlara para veriyor. “İstihdam sağlarsan teşvik vereceğim” diyor. Salonlarda binlerce işadamı ayağa kalkıp seferberliğe katıldığını ilan ediyor. “2 değil 10 kişiyi işe alırız” diye bağırıyor. Salondan çıkınca ‘tık’ yok.


Devlet, adamlara düşük faizli kredi veriyor. “Üretime devam et, istihdam sağla” diyor. O yurtdışında ofis açma, ev alma, parayı kaçırma derdine düşüyor.

***Geçenlerde çok güvendiğim bir devlet yetkilisi yurtdışında işadamlarının 300 ila500 milyar doları olduğunu söyledi. Bana rakam o zaman abartılı gelse de şimdi “Az bile söylemiş” diyorum.


Hatta, ister ‘duran adamlar’ ister ‘ikiyüzlü adamlar’ deyin ekonomideki asıl tehlikenin bunlar olduğunu düşünüyorum. Çünkü, buyapı, ekonomide diptenbaşlayan çıkışı davatandaşa yansımasınıda pasif direnişiyleyavaşlatıyor.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer Analiz Hattı Stratejik Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.