Doğal gaz dağıtımına 2 milyar liralık yatırım

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Başkanı Arslan, "100 yerleşim yerine daha doğal gaz arzı planlıyoruz. Bu kapsamda gerçekleştireceğimiz 2 milyar liralık yatırımla 2,3 milyon vatandaşımız doğal gaz kullanım imkanına kavuşmuş olacak" dedi.

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Başkanı Yaşar Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 81 ilde 541 ilçede doğal gaz kullanıldığını belirterek, yıl sonu itibarıyla 550’den fazla ilçeye gaz arzı sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Bu yıl itibarıyla Türkiye’nin doğal gaz şebekesi uzunluğunun 140 bin kilometreyi aştığını dile getiren Arslan, “Şebekemiz her yıl yaklaşık yüzde 8 büyüyor. Avrupa ile kıyasladığımızda ciddi bir büyüme oranı yakaladığımızı söyleyebiliriz.” dedi.

Arslan, doğal gaz dağıtım sektörünün genişleme yatırımlarına devam edeceğini belirterek şöyle konuştu:

“2017-2019 yılı yatırımlarıyla 220 yeni yerleşim yerinde 6,5 milyon vatandaşımıza doğal gaz arzı sağladık. Bu yıl itibarıyla 66 milyon vatandaşımızın doğal gaz kullanım imkanı var. 2020-2022 döneminde ise yaklaşık 100 yerleşim yerine daha doğal gaz arzı planlıyoruz. Bu kapsamda gerçekleştireceğimiz yaklaşık 2 milyar liralık yatırımla 2,3 milyon vatandaşımız doğal gaz kullanım imkanına kavuşmuş olacak. Bu dönemde, nüfusu düşük ve yapılaşmanın dağınık olduğu bölgelere şebeke yatırımı gerçekleştireceğiz. Bu yatırımların atıl kalmaması için vatandaşlarımızın doğal gaz kullanımı konusunda teşvik edilmesi gerekiyor.”

Doğal gazda tesisat dönüşümü için taksitlendirme

Son 3 yılda yapılan genişleme yatırımlarına bakıldığında, doğal gaz kullanımına beklenilen seviyede geçiş olmadığına işaret eden Arslan, “Bu durumun temel sebebi, tesisat sektörünün kent merkezlerinde daha çok iş yapıyor olması. Nispeten küçük yerleşim yerlerinde ise tesisat firma sayısı az ve uygulanan dönüşüm fiyatları büyük şehirlere kıyasla oldukça yüksek.” ifadelerini kullandı.

Yaptıkları çalışmalara göre 13,5 milyon vatandaşın gaz kullanım imkanı olmasına rağmen doğal gaza geçmediğini belirten Arslan, iç tesisat dönüşüm maliyetlerinin gaza geçişi zorlaştırdığını vurguladı.

Arslan, bu kapsamda destekleme mekanizmalarının oluşturulmasının önemine dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Erişimi olduğu halde doğal gaza geçmeyen veya geçemeyen binaların tesisatlarının orta ve uzun vadeli taksit imkanıyla yaptırılabileceğini düşünüyoruz. Bunu tesisat sektörü yapacak, doğal gaz dağıtım şirketleri ise bu süreçte tüketici ve tesisat firmasının doğru fiyatlamayla buluşmasını sağlayacak. Vatandaş şu anda tüp kullanıyorsa, aylık tüp masrafı kadar taksitlerle doğal gaz kullanım imkanına kavuşacak. Dolayısıyla, 18 ayda bu dönüşümün maddi yükünü hiç hissetmeden, bir tüp bedelinin beşte biri fiyatına doğal gaz kullanımına kavuşmuş olacak. Projenin uygulanması için bazı yeni mevzuat düzenlemeleri gerekiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile koordineli şekilde bu konuda çalışıyoruz.”

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.