Dolar/TL 5.30’un altını test etti

Dün ABD ile Çin arasında ticaret savaşlarında ilerleme sağlandığına dair haberler küresel piyasalarda olumlu havaya neden oldu. ABD Başkanı Donald Trump, daha önce 1 Mart olarak belirlediği Çin ürünlerinden alınan gümrük vergisini artırma tarihini ötelediğini ifade etti, küresel Borsalar ve gelişen ülke para birimleri bu olumlu havayla yükseldi. Dolar/TL  de gün boyu 5.30 – 5.32 bandında dalgalanırken akşam saatlerinde 5.29’a geriledi.  Güney Afrika randı dün dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi olurken çoğu para birimi de dolar karşısında yükseldi. Borsa İstanbul 100 Endeksi yüzde 1.11 artarak 104.330,06 puandan kapanış yaptı.

Kur bu sabah gördüğü 5.31 seviyesinden 5.29’a, euro 6.04’ten 6.02’ye indi, sepet kur 5.66’da seyrediyor. 

“STABİL SEYİR SÜREBİLİR” 

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy Bloomberg HT’ye TL’de son birkaç aydır stabil seyir olduğuna dikkat çekerek “Fed’in politika duruşunu değiştirmesi gelişen para birimlerine sınırlı etkide bulundu. Gelişen para birimlerinde ortalamada %2.5 ivarında bir değer kazancı var, bu da düşük bir etki.

Dolar/TL 5.30'un altını test etti 1

Eylül başından beri TL’de ciddi bir yabancı pozisyonlanması var. Ben bu pozisyonlanmanın yüksek olduğunu düşünüyorum. TL birkaç ay daha stabil seyredebilir ama önümüzde riskler var. Bu riskler; ABD ile Suriye konusundaki iletişim, diğeri de mali politikalar tarafında ciddi bir gevşeme” değerlendirmesini yaptı. 

Bugün içeride kuru etkileyecek kritik bir veri akışı bulunmuyor, ABD cephesinde konut başlangıçları ve S&P konut fiyat endeksi takip edilecek. Akşam saatlerinde ise Fed Başkanı Jerome Powell Kongre’de sunum yapacak. 2 gün sürecek sunumda Powell’ın ‘faiz artışında sabırlı olacakları’ söylemini değiştirmesi beklenmiyor.

EKONOMİ HATTI
www.ekonomihatti.com

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.