Dolar/TL 5.90 seviyesini gördü

Hand holding fifty US Dollar bills Bu hafta 5.81 direncini aştıktan sonra yükselişini devam ettiren kur, 5.85 bölgesinde tutunmasının ardından bu sabah da 5.90 bölgesini gördü.

ABD Başkanı Trump’ın azil oylamasının takip edileceği yeni güne dolar/TL güne 5,90 seviyesini test ederek başladı. Dolar/TL sabah en düşük 5,8830, en yüksek 5,9011 seviyesini gördü. ABD’nin Türkiye’ye yaptırım içeren savunma bütçesi senatoda kabul edildi. Ancak hemen belirtelim; söz konusu yaptırım, piyasaların günlerdir üzerinde konuştuğu ve Senato’ya gelmesi beklenen teklif değil. Yine de ABD’de savunma bütçesinde Türkiye’ya yaptırım teklif edilmesi, TL’de ekstra bir baskı unsuru. 

Piyasada Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik gelişmeler ve ticaret savaşı süreci izleniyor.

Merkez Bankası’nın faiz indirimleri sonrası TL reel faizinin azalmasının da etkisiyle gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrışırken,  dolar/TL iki ayın en yüksek seviyesinde bulunuyor.

Analistler, 5.85 bölgesi üzerinde kalınan işlemlerde hareketin 5.90-5.95 aralığına kadar 
taşınabileceğini belirtiyor. 5.85-5.81 ise geri çekilmelerde yakından izlenecek.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.