Dolar/TL 5,70’in hemen üzerinde alıcı buluyor

Dolar/TL, güne önceki kapanış seviyesinin hemen üzerinde başlamasının ardından 5,7010'dan satılıyor.

Uluslararası piyasalarda dolara olan talebin azalmasının etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında değer kazanırken, Türk lirası pozitif ayrışan ülke para birimlerinin başında geldi. Dolar/TL, bugüne yatay bir başlangıç yapmasının ardından saat 09.45 itibarıyla önceki kapanışın hemen üzerinde 5,7010’dan alıcı buluyor. Aynı dakikalarda Euro/TL yüzde 0,1 artışla 6,3140, sterlin/TL yüzde 0,2 artışla 7,3695’ten işlem görüyor.

Euro/dolar paritesi yüzde 0,1 artışla 1,1070, dolar endeksi yüzde 0,1 azalışla 97,9 seviyesinde bulunuyor.

Dün dolar/TL 5,6825’e kadar gerilemesinin ardından günü yüzde 0,05 artışla 5,6998’den tamamladı.

Analistler, ABD’nin Çin ve Hong Kong konularındaki açıklamaları ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması ve ECB tutanaklarının piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını belirtti.

Özellikle Almanya’nın 3. çeyrek büyümesi ile ABD ve Avrupa’da imalat sanayi PMI verilerinin de takip edileceğini kaydeden analistler, teknik açıdan dolar/TL’de 5,70’in altında kapanışlar olması durumunda 5,65 seviyesinin gündeme geleceğini, olası yükselişlerde 5,7550’nin direnç konumunda bulunacağını dile getirdi.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.