Ekonomi Hattı Business: 18 Nisan 2019 ajandası

TÜSİAD, işsizlikteki artış endişe verici olduğunu söylerken Rüzgarda 2. YEKA ihalesinde 1 milyar dolarlık projeye 9 teklif geldi. Vatandaş 465 milyon dolar sattı. İstanbul Havalimanı’na jet yakıt ihalesini TÜPRAŞ kazandı. Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR), geçen yılki kârından 300 milyon lirasını hissedarlarına verecek. DeFacto’nun İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CHRO) Berna Öztınaz oldu. Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri 12 Nisan’da 77 milyar dolara yükseldi. Ekonomi Hattı Business aboneleri için Yeşim Çınar Dilmen’in hazırladığı gün boyu ekonomi gündemindeki gelişmeler şu şekilde:

“TÜSİAD: İşsizlikteki artış endişe verici
TÜSİAD, “Son dönemde bazı olumlu veriler gözlenmekle beraber talep koşulları halen zayıf seyrediyor. İşsizlikteki artış endişe vericidir. Yüksek enflasyon ve yüksek dış borç ekonomide kırılganlıkların devam ettiğini gösteriyor” açıklamasını yaptı.


Rüzgarda 2. YEKA ihalesi: 1 milyar dolarlık projeye 9 teklif
1 milyar dolar yatırımla kurulacak 1000 megavat kapasiteli RES projesi için 9 şirket başvuruda bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının toplam 1000 megavat kapasiteli dört farklı bölge için yapacağı İkinci Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA RES-2) ihalesine 9 şirket başvuruda bulundu.


Vatandaş 465 milyon dolar sattı
Lokal bireysellerin döviz mevduatı altı ay kesintisiz her hafta arttıktan sonra yerel seçimi takip eden ikinci haftada da düşüş gösterdi. TCMB verilerine göre yurtiçi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 12 Nisan ile biten haftada yaklaşık 543.5 milyon dolar azalışla 181.33 milyar dolara geriledi. Söz konusu dönemde bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 465.2 milyon dolar azalışla 108.67 milyar dolara indi. Bireylerin döviz mevduatı 29 Mart haftasında 109.25 milyar dolar ile tarihi zirvesini görmüştü. Tüketici elektroniği pazarı Türkiye’de yüzde 15 küçülecek. Kurdaki yükseliş ve gerileyen harcama eğilimi nedeniyle bu yıl tüketici elektroniği pazarında adet bazında yüzde 15 daralma bekleniyor. Ancak enflasyona bağlı fiyat artışları nedeniyle pazarın cirosal bazda yatay kalacağı öngörülüyor.


İstanbul Havalimanı’na jet yakıt ihalesini TÜPRAŞ kazandı
İstanbul Havalimanı, 5 yıl süreyle yıllık 1,8 milyon ton jet yakıtını TÜPRAŞ’tan tedarik edecek. İstanbul Havalimanı’nın ihtiyacı olan jet yakıtının temini amacıyla İGA İstanbul Havalimanı Akaryakıt Hizmetleri AŞ tarafından düzenlenen ihalenin sonuçlandığı, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ’nin (TÜPRAŞ), 5 yıl süreyle yıllık 1,8 milyon ton jet yakıtı satışına hak kazandığı bildirildi. TÜPRAŞ’tan yapılan yazılı açıklamada, dünyanın en büyük hava limanlarından İstanbul Havalimanı’nın yıllık yakıt ihtiyacının, ilk yıl için 3 milyon tonun üzerinde olması beklendiği belirtilerek, ihale sonucunda yıllık 1,8 milyon tonluk satışıyla ihalede en büyük payı kazandığı kaydedildi.


KARDEMİR’den 300 milyonluk kâr dağıtımı
KARDEMİR geçen yıl elde ettiği 814 milyon net kârından 300 milyonunu hissedarlarına dağıtacak. Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR), geçen yılki kârından 300 milyon lirasını hissedarlarına verecek. KARDEMİR’den yapılan açıklamada, geçen yılın net kârının 814 milyon 259 bin 158 lira olduğu hatırlatıldı. Bu kârdan hissedarlara pay verileceği aktarılan açıklamada, “150 milyonu 28 Haziran 2019, 150 milyonu da 29 Kasım 2019 tarihlerinde olmak üzere 300 milyon lira kâr payı olarak dağıtılacak.” ifadeleri kullanıldı.


DeFacto’da üst düzey atama
DeFacto’nun İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CHRO) Berna Öztınaz oldu. DeFacto İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı (CHRO) görevine Berna Oztinaz getirildi. 15 Nisan 2019 tarihi itibarıyla yeni görevine başlayan Öztınaz, şirketin tüm İnsan Kaynakları fonksiyonlarını yönetecek.


TCMB rezervlerinde “swap” etkisi
Merkez Bankası tarafından açıklanan son verilere göre bankanın net döviz rezervi 28.4 milyar dolara yükseldi. Bu rakamın yaklaşık 12.1 milyar doları vadesi gelmemiş swap işlemlerinden oluşuyor.


12 ekosistemde dijital kimlik kullanımı mümkün
Blockchain Türkiye Platformu’nun “Dijital Kimlik” ve “Tedarikçi Tanıma Platformu” raporları kamuoyuyla paylaşıldı. Raporlara göre, 12 ekosistemde Dijital Kimlik kullanımı mümkün. Tedarik zinciri tarafında ise, kurulacak olan Tedarikçi Tanıma Platformu ile maliyetlerde ve sahtecilikte ciddi düşüş sağlanabilir. 


ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geriledi
ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 192 bine düştü. ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre işsizlik maaşı başvuruları 13 Nisan’da biten haftada 5 bin azalarak 192 bine düştü. Beklenti 205 bindi. 4 haftalık ortalama başvurular 6 bin düşüşle 201.3 bine gerilerken devam eden başvurular 63 bin düşüşle 1.653 milyon oldu.


Merkez’in brüt döviz rezervleri arttı
Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri 12 Nisan’da 77 milyar dolara yükseldi. TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ne göre, 12 Nisan’da Merkez Bankası brüt Dövizrezervleri, 276 milyon dolar artışla 76 milyar 955 milyon dolar olarak gerçekleşti. Brüt döviz rezervleri, 5 Nisan ile biten haftada 76 milyar 679 milyon dolar seviyesindeydi.


Yabancılar net 21 milyon dolarlık menkul kıymet aldı
Yurt dışında yerleşik kişiler, geçen hafta net 153,4 milyon dolarlık hisse senedi alırken, 131,8 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi ve 9,1 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri sattı. Yurt dışında yerleşik kişiler, 12 Nisan haftasında 153,4 milyon dolarlık hisse senedi aldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından haftalık menkul kıymet istatistikleri açıklandı. Buna göre, yurt dışında yerleşik kişiler, 12 Nisan haftasında net 153,4 milyon dolarlık hisse senedi aldı, 131,8 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 9,1 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) sattı. Yurt dışında yerleşik kişilerin bir önceki hafta 30 milyar 469,9 milyon dolar olan hisse senedi stoku, söz konusu haftada 29 milyar 265,7 milyon dolara geriledi. Geçen hafta yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku, 14 milyar 476 milyon dolardan 14 milyar 151,7 milyon dolara düştü. Söz konusu dönemde yurt dışı yerleşik kişilerin ŞBS stokları ise 9,1 milyon dolarlık satışla 509,6 milyon dolardan 500,5 milyon dolara indi.


Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 542 milyon dolar azaldı
Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 12 Nisan haftasında 542 milyon dolar azaldı. Yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatı 12 Nisan ile biten işlem haftasında 542 milyon dolar azalarak 181.332 milyar dolara geriledi. Merkez Bankası tarafından Perşembe günü yayınlanan haftalık bilgilere göre yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı aynı dönemde altın hariç 401 milyon dolar azaldı.


Asya para birimleri karışık seyretti
Asya’da çoğu para birimi Kuzey Kore haberiyle düştü, rupi ise yükseldi. Endonezya’da yapılan devlet başkanlığı ve milletvekili seçiminde, Devlet Başkanı Joko Widodo’nun resmi olmayan sonuçlara göre yeniden başkan seçilmesiyle para birimi rupi yükseldi. Çoğu ülke Borsası ve para birimi ise Kuzey Kore’nin taktik güdümlü silah sistemi denemesiyle bugün düştü.


Türkiye’nin net UYP’si eksi 362,9 milyar dolara yükseldi
Türkiye’nin yurt dışı varlıkları ile yükümlülüklerinin farkı şeklinde tanımlanan ve 2018 yılı sonunda eksi 353,1 milyar dolar olan net UYP, Şubat’ta eksi 362,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin yurt dışı varlıkları Şubat’ta 243,6 milyar dolar, yurt dışı yükümlülükleri 606,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.


Medley/Rendell: Merkez Bankası’nın faiz indirimi düşünmesi için bir ortam yok
Medley Global Advisors Gelişen Ülkeler Kıdemli Analisti Nigel Rendell Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın gelecek hafta faizleri değiştirmeyeceğini öngördü. Medley Global Advisors Gelişen Ülkeler Kıdemli Analisti Nigel Rendell faiz indirimini gerektiren bir ortam olmadığını söyledi. Rendell Türk Lirası’nda son birkaç haftadır oynaklık olduğunu, bunda seçimlerde ve ekonomi politikalarındaki belirsizliğin etkili olduğunu söyledi.”

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer Analiz Hattı Stratejik Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.