Veritabanı kopyalanacak, ihaleler durdurulacak: Ekrem İmamoğlu’nun talimatına inceleme iddiası

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu - Ekonomi Hattı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yayınladığı genelgede iki müfettişi ve uzman sıfatıyla dışarıdan üç kişiyi, inceleme ve araştırma yaptırma adı altında Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının tüm elektronik veri tabanı ve altyapısını kopyalamakla yetkilendirdi. Konu ile ilgili Ekonomi Hattı’na bilgi veren üst düzey bir devlet yetkilisinin konuyu İçişleri Bakanlığı’nın araştıracağını kaydetti. Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’deki belediye iştiraklerinin rutin görevlerini sürdürmesini isterken, ikinci bir emre kadar bu kapsamın dışında kalan; “ödeme, harcama, ihale, doğrudan temin, mal ve hizmet alımı, personel alımı, araç kiralama, alım satım, gayrımenkul kiralama, alış ve satış” benzeri tüm işler ve işlemleri durdurmuştu. İBB’de konu ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Dışarıdan üç kişi görevlendirildi
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yayınladığı genelgede iki müfettişi ve uzman sıfatıyla dışarıdan üç kişiyi, inceleme ve araştırma yaptırma adı altında Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının tüm elektronik veri tabanı ve altyapısını kopyalamakla yetkilendirdi. Üst düzey bir devlet yetkilisinden edinilen bilgiye göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yayınladığı genelgede hiçbir ihbar veya şikayet bulunmadığı halde, müfettişleri ve uzman sıfatıyla dışarıdan üç kişiyi, inceleme ve araştırma yaptırma adı altında Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının tüm elektronik veri tabanı ve altyapısını kopyalamakla yetkilendirdi.

Devlet sırrı niteliğinde araştırma yapılacak iddiası
Ekonomi Hattı’na ulaşan üst düzey bir devlet yetkilisi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatı ile başlatılan veri kopyalama olayında inceleme başlatılacağını kaydetti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “veritabanını kopyalama talimatı”nda görev alan isimlerin araştırılacağı, “casusluk” yönünden herhangi bir iltisak ve irtibatın olup olmadığının irdeleneceğini kaydeden kaynak, devlet sırrı niteliğinde olduğu belirlenen veritabanını kopyalanan ve dışarıdan görevlendirilen isimlerin başka ülkeler veya terör örgütleri ile irtibatının olup olmadığı konusunda İçişleri Bakanlığı’nda görevli bir heyetin Milli İstihbarat Teşkilatına da yazı yazılacağı belirtiliyor. Heyetten gelecek raporun savcılığa intikal edileceği, savcılığın ise taraflar katılmadan devlet sırrı niteliğinde inceleyeceği de kaydediliyor.

‘Kopyalama yetkisi’
İnceleme ve araştırmanın dışında, İmamoğlu’nun imzasını taşıyan genelge ile verileri ‘kopyalama’ yetkisi vermesi de dikkat çekti.

Ekrem İmamoğlu’nun Teftiş Kurulu Başkanlığı’na gönderdiği yazılı talimatta şu ifadeler yer aldı:

Veritabanı kopyalanacak, ihaleler durdurulacak: Ekrem İmamoğlu'nun talimatına inceleme iddiası 1
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun imza attığı o genelge – Ekonomi Hattı

İHALELERİ DURDURUN TALİMATI VERMİŞTİ

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’deki belediye iştiraklerinin rutin görevlerini sürdürmesini isterken, ikinci bir emre kadar bu kapsamın dışında kalan; “ödeme, harcama, ihale, doğrudan temin, mal ve hizmet alımı, personel alımı, araç kiralama, alım satım, gayrımenkul kiralama, alış ve satış” benzeri tüm işler ve işlemleri durdurmuştu.

Ekrem İmamoğlu’nun Genel Sekreterliğe gönderdiği yazılı talimatta şu ifadeler yer aldı:

Veritabanı kopyalanacak, ihaleler durdurulacak: Ekrem İmamoğlu'nun talimatına inceleme iddiası 3
Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun imza attığı o genelge – Ekonomi Hattı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı açıklama yaptı
İstanbul büyükşehir Belediyesi’nden konuya ilişkin açıklama geldi. Açıklamada, yapıalcak işlemin “Bilgi Güvenliği Standartlarına uygun olarak” gerçekleşeceği ve İBB Müfettişlerinin başkanlığında yapılacağı belirtildi. Açıklamada, “İlgi yazıyla amaçlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bağlı Kuruluşların elektronik veri tabanı ve alt yapılarının Yedeklerinin ve Log kayıtlarının, Bilgi Güvenliği Standartlarına uygun olarak,31.12.2018, 31.03.2019 ve 18.04.2019 tarihli olmak üzere, Büyükşehir Belediyesinin dijital arşivinde tutanak ile kayıt altına alınması ve İBB veri merkezinde muhafaza edilmesi olup kurum dışına herhangi bir bilginin çıkarılması söz konusu değildir.Bütün iş ve işlemler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde; ilgi yazı ile görevlendirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Müfettişlerinin başkanlığında yapılacak olup İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığında mevcut yetkilendirilmiş bulunan kişilerin nezaretinde gerçekleştirilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer Analiz Hattı Stratejik Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.