EPDK bundan böyle akaryakıt şirketlerini önce uyaracak!

EPDK Başkanı Yılmaz; "Akaryakıt piyasasında mevzuata aykırı hareket eden şirketlere ceza vermeden önce uyarıda bulunacağız" dedi Ekonomi Hattı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz; “Akaryakıt piyasasında mevzuata aykırı hareket eden şirketlere ceza vermeden önce uyarıda bulunarak geçici durdurma şeklinde cezai yaptırım işlemi uygulayacağız. Geliştirdiğimiz önceden uyarı sistemi sektöre büyük katkı sağlayacak” dedi.

EPDK tarafından hayata geçirilen yeni uygulamaya göre, akaryakıt şirketlerinin mevzuata aykırı eylemleri; ‘düzeltme imkanı olan, düzeltme imkanı olmayan ve akaryakıt kaçakçılığı kapsamına giren fiiller’ şeklinde üç başlıkta incelenecek. Yapılan düzenlemeyle; petrol piyasasında 28, LPG piyasasında da 18 fiil düzeltilebilir ihlal kapsamına alındı. Akaryakıt kaçakçılığı kapsamına giren fiiller için yüksek cezalar belirlenirken, kaçakçılıkla ilgisi olmayan ve niteliği itibarıyla düzeltme imkanı bulunan mevzuat ihlalleri için ’30 günlük uyarı süresi’ tanınması kararlaştırıldı. Yapılan uyarıya rağmen mevzuata aykırı durumunu gidermeyen şirketler için, öncelikle 60 günlük geçici durdurma işlemi uygulanacak. Aykırılık bu sürenin sonunda da giderilmezse soruşturma başlatılarak idari para cezası kesilecek.

Şirketler cezadan kaçamayacak

Yeni uygulamayla para cezası verilen şirketlerin cezadan kaçmalarının da önü kesildi. Buna göre; şirketler dava açma yoluna gitseler bile öncelikle aldıkları ceza miktarı kadar teminat mektubunu vergi dairesine sunacak. Böylece şirketlerin dava sürecinde adres değişikliği, şirket devri veya mal varlığı kaybı gibi gerekçelerle cezadan kaçmaları engellenmiş olacak.

Düzenlemeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, önceden uyarı sisteminin sektöre büyük katkı sağlayacağını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Petrol ve LPG piyasalarında bir nevi sarı kart uygulamasını başlatmış bulunuyoruz. Mevzuata uygun hareket etmeyen şirketlere önce sarı kart göstereceğiz ama kendini düzeltmeyen için kırmızı kart da diğer elimizde hazır bekliyor olacak. Bundan böyle EPDK, idari para cezası uyguladığında tahsil kabiliyeti daha güçlü olacak. Bu düzenlemeyle farklı gelir gruplarında yer alan lisans sahiplerinin karşılaşacağı idari yaptırımlar net satış hasılatı baz alınarak hesaplanacağından, lisans sahibi ödeyemeyeceği bir idari yaptırımla karşı karşıya kalmayacak ve mağduriyet yaşamayacak.”

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.