Fed Başkanı Powell Temmuz’da 50 bp faiz indiriminin önünü açtı

Fed Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günkü Kongre konuşmasında Temmuz ayı FOMC toplantısında 50 baz puanlık faiz indirimi için kapıyı açtı.

Fed Başkanı Jerome Powell’ı bu ay faiz indirimine gitmekten hiçbir şey alıkoyamayacakmış gibi görünüyor. Ne beklemek isteyen Fed başkanları ne de güçlü istihdam piyasası Powell’ı durduramayabilir. Şimdi traderların aklındaki soru şu: Powell ekonomik büyüme görünümüyle ilgili o kadar endişeliyse faizleri piyasanın fiyatladığı çeyrek puandan fazla indirebilir mi?

New York’ta UBS Securities baş ABD ekonomisti Seth Carpenter, “Ekonomi gerçekten yavaşlıyorsa ve seni devirebilecek şoklara maruz kalmışsan, çeyrek puanlık indirim defansif bir hamle değil. Veriye bağımlılıktan risk yönetimine kayıyorlar.” dedi.Temsilciler Meclisi’nin Çarşamba günkü Finansal Hizmetler Komitesi’den önce Kongre’de konuşan Powell, ABD ekonomisinin alarm veren işletme güveni ve imalattaki küresel yavaşlamadan kalıcı şekilde düşük seyreden enflasyona kadar risklerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bu ayın sonunda en az 25 baz puanlık faiz indirimi bekleyen traderlar Powell’ın yorumlarının ardından beklentilerini artırdı. Şimdiyse piyasa 2019 sonuna kadar neredeyse üç kez 25 bp faiz indirimine gidileceğini fiyatlıyor. Kısa vadeli ABD Hazine tahvili faizleri sert düştü; 2 yıllıkların faizi yüzde 1.82 oldu. Dolar da zayıfladı, ABD hisseleri rekor seviyeleri gördü.

Cornerstone Macro LLC partnerı Roberto Perli, müşteri notunda “(Powell) yatırımcıları faiz indirimi beklemeye cesaretlendirir gibi göründü. Yarım puanlık faiz indirimi için kapıyı ardına kadar açık bıraktı.

Kaynak: Bloomberg

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.