Fitch Ratings: Batı Avrupa bankaları için genel görünüm negatif

Fitch Ratings, gelir yaratımının büyük olasılıkla zayıf GSYH büyüme görünümü ve devam eden düşük faiz oranları tarafından baskılandığı ortamda batı Avrupa Bankaları için 2020 gönünümün negatif olduğunu bildirdi.

Kredi zararlarının düşük seviyelerden yükselmesini beklediklerini belirten uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bununla birlikte birçok bankanın maliyetleri daha da azaltarak gelirleri destekleyebileceklerini vurguladı. İşsizliğin düşük kalmaya devam etmesinin ve düşük faizlerin kredi kullanıcılarının borç geri ödemelerini yapabilmelerine yardım ettiği ortamda sorunlu kredilerde keskin bir artış beklemediklerini ifade eden Fitch, güney Avrupa bankalarının geçmişten gelen yüksek sorunlu kredi oranlarını bu kredileri elden çıkararak azaltmaya devam etmelerinin beklendiğini de belirtti.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.