Gazprom’un net karı üçüncü çeyrekte yüzde 45 azaldı

Rus enerji şirketi Gazprom'un net karı, doğal gaz ihracat hacminde ve fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle geriledi.

Rus enerji şirketi Gazprom’un bu yılın üçüncü çeyreğindeki net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 azalarak 212 milyar rubleye düştü. Gazprom’dan yapılan açıklamada, şirketin üçüncü çeyrek gelirinin, 2018’in aynı dönemine kıyasla yüzde 37 azalışla 587 milyar rubleye gerilediği belirtildi. Şirketin net karının ise bu dönemde yüzde 45 azalarak 212 milyar rubleye (yaklaşık 3,3 milyar dolar) düştüğü, bu gerilemenin ana nedeninin doğal gaz ihracat hacminde ve fiyatlarındaki düşüş olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Gazprom’un bu yılın ocak-eylül döneminde elde ettiği net karın ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3’lük artışla 1 trilyon rubleye yükseldiği kaydedildi.

Dünyanın en büyük doğal gaz üreticisi Gazprom’un net karı geçen yıl 1,5 trilyon ruble olarak gerçekleşmişti.

Gazprom’un yürüttüğü projeler arasında yer alan ve Rus gazını Çin’e taşıyacak Sibirya’nın Gücü Doğalgaz Boru Hattı’nın 2 Aralık’ta devreye alınması beklenirken, Rus gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım doğal gaz boru hattının yıl sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanıyor.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.