Gübretaş, madenci oluyor

Gübre Fabrikaları T.A.Ş. (Gübretaş) maden şirketi kurmak için süreci başlattı. Şirketin Koza Altın’la davalık olan ve geçen yıl yeniden Gübretaş’a devredilen Bilecik Söğüt tesislerinde faaliyete geçmesi muhtemel. Gübretaş hisseleri saat 10:10 itibariyle yüzde 6.53 yükselişle ve 9.63 liradan işlem görüyor.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen açıklamada şirketin faaliyet konuları arasında yer alan maden yatırımları gerçekleştirmek için ulusal ve uluslararası alanda faaliyet göstermek üzere Gübretaş’ın yüzde 100 pay sahibi olacağı 550 bin TL sermayeli ‘Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.’ şirketinin kurulmasına karar verildiği bildirildi. Yeni şirketin tüm kuruluş iş ve işlemlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli tüm iş ve işlemlerin yerine getirilmesi hususunda idareye yetki verildi.

Bilecik Söğüt altın madeni

Gübretaş, 2015’ten beri Koza Altın’a 2007 yılında rödavans sözleşmesiyle işletme hakkı devrettiği Bilecik Söğüt’teki altın madeni sahasını geri almaya çalışıyor. Yılın son günü Bilecik’teki maden sahasının işletme haklarıyla ilgili sürdürülen dava sürece Gübretaş lehine sonuçlandı. 30 Aralık 2019 tarihinde tebliğ edilen Bölge Adliye Mahkemesi’nin kararıyla Gübretaş’a ait olan Bilecik ili Söğüt ilçesi Kızılsaray köyünde bulunan maden sahası ile ilgili Koza Altın firmasıyla yapılan anlaşmanın feshine, maden sahasının Gübretaş’a teslimine ve maden sahasındaki madenlerin işletme hakkına ilişkin ruhsatın Gübretaş adına tesciline kesin olarak karar verildi.

Koza Altın bu sahada 2013 yılı içinde Söğüt deneme amaçlı açık ocak üretimi gerçekleştirmiş ve bu üretim neticesinde yaklaşık 63 bin ton cevher çıkarmıştı.

75 milyon dolara satış

Öte yandan Gübretaş, yüzde 100 hissedarı olduğu Nbulkgas Deniz İşletmeciliği’nin tamamını 75 milyon 120 bin dolara Pasco Investment Holding Co. adlı şirkete satmaya karar verdi. Bu teklif Gübretaş’ın piyasa değerinin yüzde 15’ini denk geliyor.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.