Hazine, 1,5 milyar lira borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığının TL cinsinden 7 Yıl(2.457 gün) vadeli değişken faizli tahvil ihalesinde net 919,5 milyon TL satış gerçekleştirildi. 

İhale öncesi yapılan 600,0 milyon TL ROT satışla birlikte  toplam satış tutarı 1 milyar 519,5 milyon TL’ye ulaştı.

Satışların 891 milyon TL nominal tutarda gerçekleştiği ihaleye 2 milyar 498 milyon TL nominal teklif geldi. İhalede dönemsel faiz en düşük yüzde 7,15, ortalama yüzde 7,19, en  yüksek yüzde 7,22 oldu. Bir önceki 7 yıllık FRN ihalesinde ortalama bileşik faiz yüzde 7,17 olmuştu.

Tahvil ihalesinde satılan kağıtlar 12 Şubat 2020 Çarşamba günü ihraç edilecek. Yeniden ihraç edilen tahvilin geri ödemesi 4 Kasım 2026’da olacak.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.