HSBC Genel Müdürü Selim Kervancı: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret etmem söz konusu değil

HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı, Gezi protestoları döneminde Twitter’da paylaştığı bir video mesajı ile Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada beraat etti. İstanbul Anadolu 26. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından görülen ve Reuters’ın izlediği davada savunmasını yapan Kervancı, paylaştığı mesajın içeriğinin başlıktan belli olmadığını ve sonradan izlemek amacıyla “retweet” ettiğini belirterek, “Ben bunu yaptığımda herhangi bir hakaret kastım olamaz” dedi.

“Ben uluslararası bir bankada çalışıyorum. Haksız bir karar kariyerimi zedeler. Hem de ülkemin itibarına zarar verir” diyen Kervancı sözlerini şöyle sürdürdü: “Odama giren bir çocuğa ve personele bile saygılı davranıp ayağa kalkarken, bu ülkenin Cumhurbaşkanı’na hakaret etmem söz konusu olamaz.”

Kervancı’nın retweet ettiği mesajda yer alan bir videoda Hitler’in yer aldığı Downfall filminden bir sahne Gezi döneminde o dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan ile ilişkilendirilmişti. Kervancı’nın avukatları davanın açılmasında Cumhurbaşkanlığı tarafından gelen bir şikayetin söz konusu olmadığına dikkat çektiler.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer Analiz Hattı Stratejik Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.