“Hukuk sistemi ekonominin de direği”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu hukuk sisteminin sadece devletin değil, ekonominin de temel direği olduğuna vurgu yaparak, “Hukuk güçlü olursa insanların birbirine, kurumlara ve sisteme olan güveni artar. Adalet ve güven duygusu bir ülkede güçlüyse o ülkenin ekonomisi de güçlü olur” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğiyle düzenlenen Singapur Sözleşmesi’nin Arabuluculuk Üzerine Yansımaları Sempozyumu dün İstanbul’da başladı. Bugün de devam edecek olan sempozyumun açılışına katılan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Amacımız, hukukun kolaylaştırıcı imkanlarını harekete geçirmektir. Hukuk düzenlemeleri vatandaşın, toplumun beklentisine cevap vermek zorundadır” dedi. Açılışa katılan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da hukuk sisteminin sadece devletin değil, ekonominin de temel direği olduğuna vurgu yaparak, “Hukuk güçlü olursa insanların birbirine, kurumlara ve sisteme olan güveni artar. Adalet ve güven duygusu bir ülkede güçlüyse o ülkenin ekonomisi de güçlü olur” dedi.

Hisarcıklıoğlu, çalışma hayatına ilişkin konulardaki başvuru sayısının 800 bini aştığını belirterek, “Bunlardan yüzde 65-70’i anlaşmayla sonuçlandı. Şu ana kadar arabuluculukla 730 bine yakın dosya mahkemeye gitmeden çözülmüş. Türk özel sektörü, yargı sistemini güçlendirecek,

kapasitesini ve etkinliğini artıracak, her düzenlemeyi destekledi, desteklemeye de devam edecek” diye konuştu. Singapur Sözleşmesi’ni imzalayan ülkelerin sayısının 51’e ulaştığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, bu sayının artmasını beklediklerini söyledi.

Mali krizdeki BM’de tüm seyahatler iptal

TOBB işbirliğiyle düzenlenen “Singapur Sözleşmesi’nin Arabuluculuk Üzerine Yansımaları Sempozyumu” dün İstanbul’da başladı. Sempozyuma video konferans sistemi ile katılan Birleşmiş Milletler (BM) Komisyonu Sekreterliği yetkililerinden Anna Joubin Bret, Türkiye’nin Singapur Sözleşmesi’ni imzalayan 51 ülkeden biri olmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Bret, BM’nin büyük bir mali kriz yaşadığını belirterek “Her türlü seyahat durduruldu. Bu nedenle bu sempozyuma video konferans aracılığıyla katılabiliyorum” dedi. Sempozyumun açılışında konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Amacımız, hukukun kolaylaştırıcı imkanlarını harekete geçirmektir. Hukuk düzenlemeleri vatandaşın, toplumun beklentisine cevap vermek zorundadır” dedi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise arabuluculuğa 6 yılda 1 milyon dosya geldiğine dikkat çekti. Sempozyuma video konferans sistemi ile katılan Uluslararası Ticaret Hukuku adlı Birleşmiş Milletler (BM) Komisyonu (UNCITRAL) Sekreterliği yetkililerinden Anna Joubin Bret,Türkiye’nin Singapur Sözleşmesi’ni imzalayan 51 ülkelerden biri olmasını büyük memnuniyetle karşıladıklarını belirtirken, “BM büyük bir mali kriz yaşıyor. Her türlü seyahat durduruldu. Bu nedenle İstanbul’daki ‘Singapur Sözleşmesinin Arabuluculuk Üzerine Yansımaları’ sempozyumuna ancak video konferans aracılığıyla katılabiliyorum” dedi.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.