IFO: Almanya ilk çeyrekte yüzde 0,2 büyür

Alman ekonomik düşünce kuruluşu IFO’nun ekonomisti Klaus Wohlrabe, Alman ekonomisinin 2019 yılının son çeyreğinde yüzde 0,1 büyümüş olmasının muhtemel olduğunu ve 2020 yılı ilk çeyreğinde yüzde 0,2 büyümesinin beklendiğini söyledi.

Wohlrabe yaptığı açıklamada, Almanya sanayi sektörünün krizden yavaş şekilde çıkmakta olduğunu belirtirken, bunda belirsizliğinden son 2-3 ayda azalmasının etkili olduğunu vurguladı. Belirsizliğin azalmasına neden olarak ise Brexit’in netleşmesi ve ABD ile Çin’in ticari çatışmalarında uzlaşma yolunu bulmaları gösterildi.

Ekonomist, Ifo anketinde İran krizinin büyük rol oynamadığı9nı belirtirken, Çin’deki koronavirüs salgınını da henüz Alman ekonomisine bik etkisinin görümediğini ifade etti.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.