Katarlı firma sayısı 45’e ulaştı

Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’nün 2013 sonu itibariyle Türkiye’de faaliyette bulunan yabancı firmalar listesinde 46 Katarlı firma vardı. Temmuz 2019 itibariyle Katarlı firma sayısı 170! İki ülke arasındaki yakın ilişkilerin ekonomi alanına da yansıdığı, son 5 yıl içinde 120 civarında Katarlı firmanın Türkiye’de faaliyete geçtiği anlaşılıyor.

Katarlılar ağırlıkla gayrimenkul ve inşaatta varlar. Önemli bir kısmı turizm alanında, seyahat acenteliği, lokanta, otel işletmeciliği yapıyor. Toptan perakende ticaret alanında faaliyet gösteren firmalar da var.

Katarlı firma sayısı 45’e ulaştı 1

Müdürlüğün Katarlı firmaları sektörlere ayıran listesinde “inşaat firması” olarak kayıtlı 25 Katarlı firmanın 10’u da aslında gayrimenkul şirketi veya bu konuda danışmanlık yapan şirketler. Bu dikkate alındığında Türkiye’de gayrimenkul alanında faaliyet gösteren Katarlı firma sayısı 45’i buluyor. Üretim alanındaki Katar sermayeli firma sayısı çok az. En önemlisi BMC. Bu firmada Katar ortaklığı var. Bunların dışında “imalat” işinde gözüken firmalardan Bader Motor, elektrikli makine ve cihaz üretiminde. Katar sermayeli Birlik Ziraat gıda üretimi yapıyor. Mobilya imalatı yapan 3 firma var. Kimyasal madde ile madeni yağ üretimi yapan 2 firma var. Motorlu taşıtlar sektöründe gözüken diğer iki firma araç kiralama ve ticareti yapıyor. Son günlerin tartışma konusu Tank Palet Fabrikası dolayısıyla gündeme gelen Altay Tankı üretimi işinde de Katar ortaklığı bulunuyor.

İbrahim EKİNCİ

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.