Katılım bankalarının 2025 hedefi yüzde 15 pazar payı

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, “Katılım bankalarının yıllardır yüzde 4-5 seviyelerinde seyreden pazar payını yüzde 15’lere çıkarma gibi bir hedefimiz var. Bunun için de mevcut kamu ve özel katılım bankaları el ele verip yüzde 15 hedefini 2025 yılına kadar tutturacağız.” dedi.

Göktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamu ve özel sektör katılım bankalarının Türkiye’deki pazar payının yüzde 5’in biraz üzerinde olduğunu, bu oranı hızla yukarılara çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

Kamu katılım bankalarının ekonomideki payının yükseltilmesine değinen Göktaş, “Katılım bankalarının yıllardır yüzde 4-5 seviyelerinde seyreden pazar payını yüzde 15’lere çıkarma gibi bir hedefimiz var. Bunun için de mevcut kamu ve özel katılım bankaları el ele verip yüzde 15 hedefini 2025 yılına kadar tutturacağız. Vakıf Katılım 3 yıl gibi bir sürede Türkiye genelinde 91 şube açtı. Amacımız katılım bankacılığını tüm yurt sathına yaymak. Bu yıl içinde inşallah şube sayımızı 110’a çıkarmayı hedefliyoruz. Bu sayede bütün vatandaşlarımız, katılım bankacılığıyla tanışma şansı bulabilecek.” diye konuştu.

Türkiye dünya finans merkezi olmaya aday

Göktaş, Türkiye’nin bulunduğu coğrafya ve konum itibarıyla çok önemli bir ülke olduğunu dile getirdi.

Özellikle dünya enerji piyasasında Türkiye’nin adeta kilit bir rol üstlendiğinin altını çizen Göktaş, “Dünya enerji piyasasına baktığımızda, Türkiye belki üretici bir ülke değil ama enerjinin aktarılması konusunda taşıyıcı bir ülke konumunda. Avrupa ile enerjinin üretildiği bölgeler arasında aracı bir ülke. Enerji doğuda üretiliyor, Türkiye’den geçirilerek aktarılan batıda tüketiliyor. Bu nedenle jeopolitik bakımdan çok değerli bir ülkeyiz. Bu değer, tabii ki finans sektöründe de kendini gösteriyor.” ifadesini kullandı.

İstanbul’un dünyanın doğal bir merkezi halinde olduğuna işaret eden Göktaş, şunları kaydetti:

“İstanbul, dünyanın doğal bir merkezi artık. O yüzden, dünyanın doğal merkezi olan bir şehrin, finansın merkezi olması da çok doğal olacaktır. Biz de katılım bankaları olarak buna katkıda bulunmak istiyoruz. Müslüman bir ülkede olduğumuz için Türkiye’nin İslami finansın merkezi olması gayet doğal. Türkiye’nin, İslami finansın merkezi olması akabinde dünya çapında ulusal bir finans merkezi olması da kaçınılmazdır. Biz de katılım bankaları olarak Türkiye’nin, dünyanın finans merkezi haline gelmesi konusunda üzerimize düşeni fazlasıyla yapma gayreti içinde olacağız.”

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.