Kerim Ülker yazdı: Volkswagen yatırımı Sırbistan’a kaçar mı?

Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker, şimdilerde dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden Volkswagen’in 5 bin kişilik istihdam yaratacak olan, Türkiye ile birlikte Sırbistan’ın yarıştığı yatırım gündemde olduğunu belirterek, “Türkiye, potansiyeli yüksek ancak Sırbistan, hukuki işleyiş, sunulan teşvik ve alım gücündeki artış ile daha şanslı görünüyor ne yazık ki. Bir de seçim sonuçlarının yaratacağı şüphe ve demokrasiye olan inançsızlık eklenirse 83 milyon nüfusa sahip Türkiye, VW’nin milyar dolarlık yatırımını 7 milyonluk Sırbistan’a kaybedebilir.” dedi.

Ülker, konu ile ilgili şunları yazdı: “Şimdilerde dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden Volkswagen’in 5 bin kişilik istihdam yaratacak olan, Türkiye ile birlikte Sırbistan’ın yarıştığı yatırım gündemde. Türkiye, potansiyeli yüksek ancak Sırbistan, hukuki işleyiş, sunulan teşvik ve alım gücündeki artış ile daha şanslı görünüyor ne yazık ki. Bir de seçim sonuçlarının yaratacağı şüphe ve demokrasiye olan inançsızlık eklenirse 83 milyon nüfusa sahip Türkiye, VW’nin milyar dolarlık yatırımını 7 milyonluk Sırbistan’a kaybedebilir. Türkiye, otomotivde son yıllarda önemli yatırım fırsatlarını kaçırdı. Güney Koreli Kia’nın Slovakya’daki 1.2 milyar dolarlık fabrikası, Peugeot-Citroen ile Toyota’nın 1 milyar euroluk yatırımı ve Hyundai’nin 1.2 milyar euroluk yatırımı ile Romanya’ya giden Fiesta üretimi Türkiye’nin kaçırdığı fırsatlar oldu. Bunların toplam miktarı da 4.6 milyar euro civarındaydı. Bir de buna yıllardır beklediğimiz VW eklenmesin. Tabii ki sorunumuz ekonomi ise…Latinlerin dilinden düşürmediği Vox populi, vox dei. Yani “Halkın sesi, Hakkın sesi” sözü şu sıralar daha da önem kazanmış durumda…”

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer Analiz Hattı Stratejik Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.