Kimya sektöründe ihracatın lokomotifi İstanbul ve Kocaeli oldu

Türk kimya sektörünün ocak-kasım döneminde gerçekleştirilen yaklaşık 18,8 milyar dolarlık ihracatının yüzde 70'i İstanbul ve Kocaeli'de faaliyet gösteren firmalar tarafından yapıldı.

Ülke ekonomisinin lokomotif sektörleri arasında yer alan kimya endüstrisi, 2019’da geride kalan 11 ayda dış satım performansını en fazla artıran sektörler arasında yer alıyor. İstanbul ve Kocaeli de sektör ihracatına verdikleri güçlü katkıyla dikkati çekiyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin geçen yılın 11 aylık döneminde 15 milyar 844 milyon 887 bin dolar olan kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 18,5’lik artışla 18 milyar 778 milyon 623 bin dolara yükseldi. En fazla ülkeye ihracat yapan sektör olarak da öne çıkan kimya sektörü, yılın geride kalan bölümünde 208 ülke ve bölgeye sevkiyat gerçekleştirdi.

Sektör ihracatında ürün grubu bakımından incelendiğinde en fazla ihracat 5 milyar 477 milyon 467 bin dolar ile mineral yakıtlar ve mineral yağlar grubunda yapıldı.

Plastik ve mamuller grubunda ihracat 5 milyar 431 milyon 264 bin doları bulurken, anorganik kimyasallarda 1 milyar 690 milyon 627 bin dolar, kauçuk ve kauçuktan eşyada 1 milyar 149 milyon 477 bin dolar, eczacılıkta 825 milyon 268 bin dolar, sabun ve yıkama ürünlerinde 754 milyon 987 bin dolar, boya ve vernikte 774 milyon 543 bin dolar, uçucu yağlar ve kozmetikte ise 759 milyon 485 bin dolarlık dış satıma imza atıldı.

Komşu kentler ihracatta “aslan payı”nı üstlendi

Sektörün ihracatına en büyük katkıyı veren kentler İstanbul ve Kocaeli oldu. Ocak-kasım dönemindeki sektör ihracatının yüzde 70’i komşu iki kentten sağlandı.

İstanbul, ocak-kasım döneminde 8 milyar 937 milyon 609 bin dolarla kimya sektöründe en fazla ihracat yapan il oldu. Kentin kimya ihracatı 2018’in karşılaştırılabilir dönemine göre yüzde 27,5 artış gösterdi.

Türkiye’de kimyasal ürün üretim ve ticaretinin gerçekleştiği en önemli noktalardan biri olan Kocaeli, sektör ihracatında İstanbul’un ardından ikinci sırada yer aldı.

Tüpraş, Hayat Kimya, Brisa ve Pirelli gibi sektörün öncü firmalarını barındıran kentin sektördeki dış satımı, geçen yılın ocak-kasım dönemine göre yüzde 31 artışla 4 milyar 244 milyon 551 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Ağırlıklı olarak petrol ve petrol ürünleri, deterjan, sabun, ilaç kimyasalları, boya gibi ürünleri üreten firmalara ev sahipliği yapan İzmir, ihracatta 1 milyar 430 milyon 137 bin dolarla üçüncü sırada yer alırken, bu ili 1 milyar 92 milyon 736 bin dolarla Ankara, 786 milyon 249 bin dolarla Gaziantep takip etti.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.