‘Kuzey Kore ile normal ilişkileri sürdürmenin zamanı geldi’

Malezya Başbakanı Mahathir, Artık Kuzey Kore ile Malezya arasında normal ilişkileri sürdürmenin zamanı geldi." dedi.

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’nin (ASEAN) Güney Kore ile yaptığı ortak zirve kapsamında Güney Kore’nin Busan kentinde bulunan Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, ülkenin resmi haber ajansı Yonhap’a verdiği röportajda, Malezya’nın Güney ve Kuzey Kore ile ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulundu. Mahathir, Güney Kore’nin ASEAN ile ilişkilerini geliştirmeye dönük planlarını olumlu karşıladığını belirterek, “ASEAN’ın Güney Kore ile iyi ilişkiler kurması önemlidir, Güney Kore’nin tecrübelerinden faydalanabilir ve yatırımlar alabiliriz.” şeklinde konuştu.

Güney Kore’nin Malezya ile serbest ticaret anlaşması konusunda aceleci davranmasını da destekleyen Mahathir, “Serbest ticaret anlaşması her zaman güzeldir. Taraf olan ülkelerin zayıf ve güçlü yönlerini de dikkate almak gerekir.” ifadelerini kullandı.

Pyongyang Büyükelçiliği’nin yeniden açılması için uygun zaman belirlenecek

Malezya’nın Kuzey Kore ile ilişkilerine dair soruyu ise Mahathir, “Dünyadaki bütün ülkelerle iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Kuzey Kore de bizimle ticaret yapabilir. Meydan okumaktan hoşlanmayız.” diye yanıtladı.

Mahathir, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un üvey kardeşi Kim Jong-nam’ın Malezya’da öldürülmesi hadisesinin de iki ülke ilişkilerini olumsuz etkilemediğini dile getirdi.

Kuzey Kore’den üst düzey yetkililerin Malezya’ya bir ziyaret planladığını da belirten Mahathir, “Artık Kuzey Kore ile Malezya arasında normal ilişkileri sürdürmenin zamanı geldi.” diye konuştu.

Başbakan Mahathir, Malezya’nın Pyongyang Büyükelçiliği’nin yeniden açılmasının da gündemde olduğuna işaret ederek, Kuzey Koreli yetkililerin ziyareti sırasında büyükelçiliğin açılması için uygun zamanın belirleneceğini söyledi.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.