Merkez Bankası’nın net döviz rezervinin yüzde 55’i “reeskont”tan geldi

Talip AKTAŞ

Merkez Bankası’nın uluslararası rezervleri, uzunca bir süredir önemli tartışma konularından biri olarak gündemdeki yerini koruyor… Tartışmaların son halkasını, döviz swap işlemlerinin TCMB’nin rezervlerine etkisi oluşturdu. Bu işlemlerin muhasebeleştirilmesinin şeffaf olup olmadığı sorgulamaları gündeme geldi. Zira açıklanan periyodik verilerde, tartışmalara konu hesaplama yöntemlerine ilişkin bir netlik bulunmuyor.

Diğer yandan döviz rezervine ciddi katkı sağlayan net bir araç var ve katkısı da hızla artıyor; reeskont kredileri… TCMB, mal ve döviz kazandırıcı hizmet ihracatı yapan firmalara uygun maliyetli finansman desteği sağlamak üzere amacıyla Eximbank ve bankalar kanalıyla reeskont kredisi olanağı sağlıyor. Krediler, 360 güne kadar vadeli senetler karşılığı TL olarak kullandırılıyor. Ancak vadesi geldiğinde döviz cinsinden tahsil ediyor. Ve bu mekanizma Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin artışına ciddi katkı sağlıyor. 2009 yılında reeskont kredilerinin tahsilatının net döviz rezervine katkısı bir milyar dolar ve rezerv içindeki payı da yüzde 1,8 düzeyindeydi. İzleyen yıllarda söz konusu kredilerin hem miktar hem de payı hızlı bir artış kaydetti.

Merkez Bankası'nın net döviz rezervinin yüzde 55’i “reeskont”tan geldi 1

2010 yılında 8 milyar doları aşan rezerve katkı miktarı, 2015 yılında 15 milyar dolar sınırını geride bıraktı. Reeskont kredilerinden net döviz rezervine 2019 yılında ise rekor seviyede katkı geldi. Yıl sonunda 41,1 milyar dolar olarak gerçekleşen TCMB net döviz rezervinin 22,7 milyar dolarlık bölümü reeskont kredilerinin katkısından oluştu. Böylece reeskont kaynaklı döviz rezervinin net döviz rezervi içindeki payı da ilk kez yüzde 50 sınırını aşarak 55,2 seviyesine ulaştı.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.