Merkez’den likidite hamlesi

Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitti. Buna göre Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarında indirime gitti.

Söz konusu değişiklikler şu şekilde:

Mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç)

Vadesiz, ihbarlı, 1 aya kadar ve 3 aya kadar vadeli mevduat için zorunlu karşılık oranı yüzde 8’den yüzde 7’ye indi.
6 aya kadar (6 ay dâhil) vadelilerde yüzde 5’ten yüzde 4’e indirildi.
1 yıla kadar vadeli mevduatta yüzde 3’ten yüzde 2’ye çekildi.
1 yıl ve daha uzun vadelilerde yüzde 1.5’ten yüzde 1’e indirildi.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, söz konusu likidite adımlarının sinyalini hafta içinde vermişti. Perşembe günkü açıklamalarında finansal istikrara katkı sağlkayacak adımların atılabileceğini söyleyen MB Başkanı, bu adımların politikasında duruşunu etkilemeyeceğinin altını çizerek enflasyon dinamiklerinde ikna edici iyileşme gözleninceye kadar sıkı duruşun korunacağını bildirmişti.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.