MESS ve Türk Metal pazartesi yeniden görüşecek

Mehmet KAYA

ANKARA – Türkiye’nin en büyük işletmeleri ve 130 bin işçiyi kapsayan metal sektörü grup toplu iş sözleşmesinde taraflar 27 Ocak pazartesi günü yeniden bir araya gelme kararı aldı. İşçi sendikası Türk Metal, işveren tarafının daveti üzerine tarafların 27 Ocak günü saat 17.00 de bir görüşme yapacağını duyurdu. İşçi kanadının 3 Ocak gününden bu yana çeşitli eylemler yaptığı süreçte, alınan grev kararı sonucu işveren de lokavt kararı almış, her iki taraf da uygulama tarihi açıklamamıştı.

İşveren kanadı, daha önce teklifini iki kez revize etmiş, Türk Metal ise sadece zam uyuşmazlığı değil, kazanılmış haklardan geri gidiş olarak nitelediği işveren kanadı tekliflerinden dolayı da uzlaşma sağlanamadığını açıklamıştı.

Metal işkolu grup toplu sözleşmesi, otomotiv, beyaz eşya gibi Türkiye’nin ihracatta ve üretimde en büyük bazı firmalarını kapsıyor.

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.