“Önemli olan turizm sektörünü, krizlerden bağımsız hale getirmek”

Canan SAKARYA – Ankara Günlüğü

2020 yılı hedefini 58 milyon turist olarak açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Çin’de yaşanan koronavirüs salgınının uzun vadede turizm hedeflerinde bir sapma yaratmasını beklemediğini belirtti. Ancak şubat ayı sonuna kadar Çin ile Türkiye arasındaki seyahatlerin askıya alındığına dikkat çekerek, salgının kısa vadede turizm sektörüne olumsuz yansıdığını ifade etti. TBMM’de soruları yanıtlayan Bakan Ersoy, salgın sonrası Avrupa’dan Çin’e kongre turizmi kapsamında gidecekler için Türkiye’nin alternatif destinasyon olarak tekliflere girmesi ve krizin fırsata çevrildiği değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine ise; “Bununla ilgili kesin yorum yapmak yanlış” açıklamasını yaparken, “Biz kendi politikalarımızı oluşturuyoruz. Önemli olan sektörü krizlere karşı bağışıklı ve krizlerden bağımsız hale getirmek. Biz hep bunun üzerine strateji oluşturuyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak hedeflerinin krizlere dayanıklı bir turizm sektörü oluşturmak olduğuna vurgu yapan Ersoy, “Önemli olan sektörü krizlere karşı bağışıklı ve krizlerden bağımsız hale getirmek Biz hep bunun üzerine strateji oluşturuyoruz. Krizler geçmişte de vardı bugün de var, gelecekte de olacak. Sistemi buna dayanıklı hale getirmek lazım. O yüzden zamanında Türkiye Turizm, Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nı kurduk” diye konuştu. Ersoy, Çin’de yaşanan gelişmeler için şubat ayının bitmesini beklediklerini, Dünya Sağlık Örgütü’nün de şubat ayı sonuna kadar virüsün yayılımını takip ettiğini söyleyerek, şöyle konuştu: “Sağlık Bakanlığımız zaten koronavirüsün Türkiye’ye sıçraması olasılığına karşı çok dikkatli ve tüm tedbirleri alıyor.”

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer AHSAM Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.