Pamukta destekleme primlerinin artırılması talebi: 80 kuruştan 1 liraya yükseltilmeli

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, pamuk destek priminin ya 80 kuruştan 1 liraya yükseltilmesini ya da dönüm başına verilen 500 kilograma kadar olan desteğin 600-700 kilograma çıkarılmasını talebinde bulundular. -Ekonomi Hattı

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, pamukta prim desteğinin 80 kuruştan 1 liraya yükseltilmesini veya dönüm başına 500 kilograma kadar verilen desteğin 600-700 kilograma çıkarılmasını istediklerini dile getirdi. Doğan, kentteki ziraat odası başkanları ve yöneticileriyle odada düzenlediği basın toplantısında, pamuk ekim alanlarının son yıllarda düştüğünü bildirdi. Önceki yıl, çiftçiye verilen 80 kuruşluk destekle pamuk ekim alanlarının yeniden artmaya başladığını söyleyen Doğan, “Adana’da, 270 bin dönüm olan ekim alanları 2017’de 320 bin dönüme, 2018’de ise 455 bin dönüme çıktı. Yani pamuğa destek verilince ekim alanları birden yüzde 70 arttı.” sözlerini kaydetti. Doğan, çiftçinin yanında olunması gerektiğini söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti: “Pamuk ülkemiz için, dünya ticaretinde önemli bir konuma sahip. Pamuk, işlenmesiyle çırçır sanayisinin, lifiyle tekstil sektörünün, çekirdeğiyle yem ve yağ sanayisinin, lifteriyle de kağıt sektörünün ham maddesi konumundadır. Pamuk, ülkemiz için olmazsa olmazdır. Ülkemizde iki ürün ön planda, buğday ve pamuk. Buğday beslenmemiz için olmazsa olmaz, pamuk da iplik, dokuma, kumaş, konfeksiyondan dolayı. Diğer sektörlere de pamuk gittiği için katma değer yaratan bir üründür. Pamuk ekim alanları son yılda verilen destekle arttı. Çiftçimiz neden 2 yıldır pamuk ekim alanlarını artırdı? Buğday ve mısırdan fazla para kazanamayınca çiftçimiz hemen pamuğa yöneldi.” dedi. Üretim maliyetlerinin artışından bahseden Doğan, “Biz, pamuk destek priminin ya 80 kuruştan 1 liraya yükseltilmesini ya da dönüm başına verilen 500 kilograma kadar olan desteğin 600-700 kilograma çıkarılmasını istiyoruz. Çünkü çiftçimiz bilinçli. Şu anda son teknoloji aletleri kullanıyorlar. Pamuk veriminin şu anda en düşüğü 500 kilogram.” ifadesine yer verdi.  

EKONOMİ HATTI / HABER MERKEZİ

Burada yer alan haber, yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu haberde yer alan bilgiler www.ekonomihatti.com'un Araştırma Bölümü tarafından bilgi verme amacıyla hazırlanmış olup herhangi bir hisse senedinin alım satımına ilişkin bir teklif içermemektedir. Veriler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu bilgilerin ticari amaçlı kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.ekonomihatti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. İşbu haberdeki tüm görüş ve tahminler, söz konusu haber tarihiyle www.ekonomihatti.com'a ait olup diğer Analiz Hattı Stratejik Araştırma Merkezi'nin görüş ve tahminlerini temsil etmemektedir. Bu haberdeki tüm görüş ve bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.